Judaizm a mycie … rąk

Wiecie, że w ortodoksyjnym judaizmie chleba nie można jeść mokrymi rękami? A zjedzenia nawet kawałka chleba, kiedy mamy mokre ręce, jest złamaniem prawa żydowskiego?

Tak… tak…Trzeba być czujnym, ponieważ przed każdym zjedzeniem kawałka chleba, trzeba umyć ręce i jak już wiemy, wynika z tego, że trzeba je też bardzo dokładnie wysuszyć 🙂

judaizm rytualy

Kubek plus uszy dwa

Ale uwaga! nie jest to sobie, takie zwykłe umycie rąk, jak to często czynimy przed jedzeniem, ale jest to obmycie rąk rytualne. Dłonie polewa się 2-3 krotnie w zależności od zwyczaju danej społeczności, specjalnym do tego celu przygotowanym kubkiem z dwoma uszami!

Judaizm rytualne mycie rak

Co z tym myciem?

W ogóle z tym myciem rąk – temat – nomen omen na czasie, i jak znalazł na pandemiczny czas… 🙂

To sprawa wygląda tak, że religijny Żyd ma nakaz rytualnego mycia rąk. Uwaga! zaraz po przebudzeniu – jest to pierwsza czynność jaką musi wykonać, przed jedzeniem, po jedzeniu no i oczywiście przed modlitwą…

Jedzenie niekoszerne duchowo a sprawa dziecięcego wózka

A kiedy o jedzeniu mowa, to zabrania się trzymania jedzenia pod … łóżkiem. Staje się ono wtedy niekoszerne i niebezpieczne …duchowo.

No dobrze, a co czynić na ten przykład z wózkiem dziecięcym? które jakby nie patrzeć łóżeczkiem dla dziecka jest! I zazwyczaj ma koszyk, czy półeczkę, gdzie zapobiegliwa mama kładzie małe, co nie co, wybierając się na spacer?

Ano… mądrzy Rabini debatowali i wykombinowali, że w wózku wolno! Wózek ma kółka – więc wóz Ci on lub przewóz 🙂 a i do spania się nadaje! Ot co!

Świeccy, kontra religijni

Ale, ale nie myślcie, że cały Izrael – debatuje tylko nad tym jak, gdzie, i o której umyć rytualnie ręce? No może teraz tak – ale z powodu pandemii, a nie czystości rytualnej, czy koszerności 🙂

Jak pokazują badania amerykańskiego Pew Research Center, większość Izraelczyków (55 proc.) nie stosuje się do zakazu posługiwania się pieniędzmi np. w czasie Szabatu. Zakazu podróży nie przestrzega 62 proc. obywateli państwa żydowskiego. 

Demokracja, kontra wyznanie

Środowiska ortodoksyjne dopatrują się w tym erozji wiary, dzięki której Żydzi przetrwali wieki w diasporze i zdołali w końcu odbudować własne państwo. Ale dzisiejszy Izrael jest nie tylko państwem demokratycznym, ale i też wyznaniowym. I jest to również źródłem licznych konfliktów w Państwie.

A jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o koszerności i kuchni żydowskiej?

poznać smaki tej kuchni i dowiedzieć się jakie potrawy i różne rodzaje kuchni się na nią składają?

dostać też w prezencie E booka z „Przepisami Kuchni Żydowskiej”!

Zapraszamy na nasze Gadanie na Ekranie: Pobite gary, czyli niezły cymes! trefne, zdatne i koszerne!

A więcej informacji znajdziesz tutaj:

Zapraszamy! Polecamy!

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *