Wiecie, że w ortodoksyjnym judaizmie chleba nie można jeść mokrymi rękami? A zjedzenia nawet kawałka chleba, kiedy mamy mokre ręce, jest złamaniem prawa żydowskiego?
Tak… tak…Trzeba być czujnym, ponieważ przed każdym zjedzeniem kawałka chleba, trzeba umyć ręce i jak już wiemy, wynika z tego, że trzeba je też bardzo dokładnie wysuszyć 🙂
Kubek plus uszy dwa
Ale uwaga! nie jest to sobie, takie zwykłe umycie rąk, jak to często czynimy przed jedzeniem, ale jest to obmycie rąk rytualne. Dłonie polewa się 2-3 krotnie w zależności od zwyczaju danej społeczności, specjalnym do tego celu przygotowanym kubkiem z dwoma uszami!
Co z tym myciem?
W ogóle z tym myciem rąk – temat – nomen omen na czasie, i jak znalazł na pandemiczny czas… 🙂
To sprawa wygląda tak, że religijny Żyd ma nakaz rytualnego mycia rąk. Uwaga! zaraz po przebudzeniu – jest to pierwsza czynność jaką musi wykonać, przed jedzeniem, po jedzeniu no i oczywiście przed modlitwą…
Jedzenie niekoszerne duchowo a sprawa dziecięcego wózka
A kiedy o jedzeniu mowa, to zabrania się trzymania jedzenia pod … łóżkiem. Staje się ono wtedy niekoszerne i niebezpieczne …duchowo.
No dobrze, a co czynić na ten przykład z wózkiem dziecięcym? które jakby nie patrzeć łóżeczkiem dla dziecka jest! I zazwyczaj ma koszyk, czy półeczkę, gdzie zapobiegliwa mama kładzie małe, co nie co, wybierając się na spacer?
Ano… mądrzy Rabini debatowali i wykombinowali, że w wózku wolno! Wózek ma kółka – więc wóz Ci on lub przewóz 🙂 a i do spania się nadaje! Ot co!
Świeccy, kontra religijni
Ale, ale nie myślcie, że cały Izrael – debatuje tylko nad tym jak, gdzie, i o której umyć rytualnie ręce? No może teraz tak – ale z powodu pandemii, a nie czystości rytualnej, czy koszerności 🙂
Jak pokazują badania amerykańskiego Pew Research Center, większość Izraelczyków (55 proc.) nie stosuje się do zakazu posługiwania się pieniędzmi np. w czasie Szabatu. Zakazu podróży nie przestrzega 62 proc. obywateli państwa żydowskiego.
Demokracja, kontra wyznanie
Środowiska ortodoksyjne dopatrują się w tym erozji wiary, dzięki której Żydzi przetrwali wieki w diasporze i zdołali w końcu odbudować własne państwo. Ale dzisiejszy Izrael jest nie tylko państwem demokratycznym, ale i też wyznaniowym. I jest to również źródłem licznych konfliktów w Państwie.
A jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o koszerności i kuchni żydowskiej?
poznać smaki tej kuchni i dowiedzieć się jakie potrawy i różne rodzaje kuchni się na nią składają?