Wzgórza Golan – styk granic Izraela, Libanu i Syrii

Masyw Hermonu, zaliczany do dystryktu Golan, jest najwyższym szczytem Izraela i całego potężnego pasma Antylibanu. Niestety nie ma możliwości wejścia na główny szczyt o wysokości 2814 m n.p.m. ponieważ jest on kontrolowany przez siły syryjskie.

Dzika przyroda z konfliktem w tle

Wzgórza Golan to terytorium o najmniejszej gęstości zaludnienia, a równocześnie bogate w dziką przyrodę i malownicze krajobrazy. Rozciągają się od góry Hermon i miejsca styku 3 granic : Izraela, Libanu – gdzie znajduje się prawdziwy cud natury – Klify i groty Rosh Hanikra – i Syrii po Jezioro Galilejskie, gdzie wznoszą się ponad jego taflą do wysokości 700 m n.p.m.

Najnowsza historia tych terenów to rok 1967 kiedy to Wzgórza Golan zostały zdobyte przez Izrael podczas tzw. wojny 6-dniowej. Wcześniej tereny te należały do Syrii. Do dziś stanowią punkt sporny między oboma państwami, pozostającymi formalnie wciąż w stanie wojny…

Wzgórza Golan i szpiedzy

A o tym jak do tego doszło i co ma wspólnego ze Wzgórzami Golan, najsłynniejszy szpieg Izraela – Eli Cohen, (o którym teraz możemy zobaczyć film na Netflix) i legendarny izraelski wywiad Mosad dowiesz się więcej z naszego artykułu: Mosad operacje jak z filmów!

Na Wzgórza Golan na narty?

Brzmi niewiarygodnie? Izraelczycy mają jednak fantazję 🙂 tak jak w najgorętszym mieście Izraela Eilacie na południu kraju, możemy znaleźć lodowisko…  i zaraz po nurkowaniu w ciepłych wodach Morza Czerwonego skoczyć pośmigać na łyżwach. Tak na północy, na południowo-wschodnim grzbiecie góry Hermon, znajduje się dość nieoczekiwana na Bliskim Wschodzie –  stacja narciarska (Har Hermon Ski Center) z wyciągiem krzesełkowym.

W lecie zbocza Hermonu długo pozostają zielone, dzięki wodzie ze śniegu zalegającego w dolinach. W zimie powyżej 1200 m n.p.m. zalega stała pokrywa śnieżna – także Izraelczycy korzystają z uroków sportów zimowych na całego!

Czy tak wyobrażaliście sobie granicę z Syrią? ciekawi jesteśmy Waszych opinii.

Zawsze kiedy pokazujemy turystom granicę z Syrią – wyobrażają sobie zasieki, czołgi, miny i karabiny, a tu proszę… czyż nie sielski widok?

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *