Izraelski Mosad – operacje jak z filmów


Piękne kobiety, zabójcze kochanki i przystojni kochankowie, do tego luksusowe hotele w najdroższych miastach świata, międzynarodowe intrygi, brawurowe akcje na wszystkich kontynentach, trucizny, bomby podkładane w samochodach, telefonach, czy pod łóżkiem – czy to nowy film z serii przygód z Jamesem Bondem? Ależ nie to izraelski Mosad!

Gotowy scenariusz na film

To zaledwie ułamek arsenału działań, jakim posługuje się izraelski Instytut ds. Wywiadu i Zadań Specjalnych, nazywany w skrócie – Mosad. Dziś prezentujemy Wam kilka spektakularnych historii związanych z Mosadem, które niczym scenariusze najlepszych, szpiegowskich filmów, posłużyły za kanwę ich powstania. Filmów, nie akcji 🙂 mimo, że akcje, jak by nie patrzeć, jak z filmu 🙂

Szpiegowska extra klasa

Mosad po hebrajsku oznacza “Instytut”. Pod tą enigmatyczną, ale dobrze wszystkim znaną, nazwą, kryje się jedna z najskuteczniejszych i najsłynniejszych – obok amerykańskiego CIA i rosyjskiego KGB – agencji wywiadowczych świata. Militarne sukcesy Izraela to w znacznej mierze zasługa wywiadowców Mosadu.

Bez Biblii ani rusz…

Agenci Mosadu, którego pierwotnym mottem był cytat z biblijnej Księgi Przysłów (24:6) – no tak – pamiętajmy, że mówimy o Izraelu – odniesienie do Biblii – nie inaczej… musi być!  

A ów cytat brzmi: “Bo roztropnie poprowadzisz wojnę; tam zwycięstwo, gdzie wielki doradca” – jak widać, muszą mieć niezwykle przebiegłego i inteligentnego doradcę, który kreuje, iście filmowe, scenariusze ich działań.

“Architekt ludobójstwa” Adolf Eichman

Mosad powstał niedługo po ogłoszeniu niepodległości Izraela. Jego słynnym chrztem bojowym było porwanie w 1960 roku, nazistowskiego zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna, twórcę hitlerowskiego programu eksterminacji Żydów, który ukrywał się w Argentynie pod przybranym nazwiskiem Ricardo Klement. Sprowadzono go do Izraela i skazano na śmierć. Na marginesie, tę niezwykłą i chyba najbardziej spektakularną akcję Mosadu, możemy teraz zobaczyć na Netflix w filmie z 2018 roku pod tytułem “Ostateczna Operacja”.

Uderzają jak grom z jasnego nieba

Od tamtego czasu agenci Mosadu, prowadzili dziesiątki brawurowych akcji za granicą, przy których bledną nawet dokonania Jamesa Bonda. Wyspecjalizowali się w spektakularnych uprowadzeniach, zarówno osób, jak i rzeczy. W 1968 r. przejęli np. niemiecki statek przewożący 200 ton tlenku uranu, co w niedługim czasie uczyniło Izrael nuklearną potęgą.

Szpieg number 1!

Ale, ale dlaczego akurat dziś mówmy o Mosadzie? ano za sprawą, jednego z najsłynniejszych izraelskich szpiegów – Eli Cohena. Obecnie gwiazdy Netflixa – w mini serialu pod tym samy tytułem “The Spy”, czyli Szpieg! Swoją drogą gorącą polecamy!

A wracając do realnego Cohena, to wczoraj Izrael wspominał rocznicę jego dramatycznej śmierci. 18 maja 1965 roku, Eli Cohen, przy aplauzie tłumów, został powieszony w Damaszku na Placu Męczenników, a jego egzekucję transmitowała na żywo syryjska telewizja.

Szpieg, nad szpiegami

To niewątpliwie szpiegowski bohater numer jeden Izraela – szpieg, szpiegów, a pamięć o nim jest wciąż żywa i kultywowana do dziś. Każdy w Izraelu zna to nazwisko, na jego cześć nazywane są ulice, szkoły, czy ważne instytucje. Ostatnio, tak ja wspominaliśmy, powstał o nim serial.

Kim więc był Szpieg number 1? i czym sobie zasłużył na pamięć Izraela, i tak ogromny gniew syryjskich władz, że jego publiczną egzekucję transmitowano, aż na żywo w telewizji?

Eli Cohen urodził się w 1924 r. w Egipcie w rodzinie syryjskich Żydów, znał więc doskonale język arabski, co niewątpliwie ułatwiało mu pracę na rzecz wywiadu. W 1956 r. przeprowadził się do Izraela, gdzie został zwerbowany przez Mosad.

Na imprezie u szpiega

Pięć lat później, pojawił się w Syrii jako przedsiębiorca Kamal Amin Taabet. Swój apartament w Damaszku użyczał syryjskim dostojnikom i wysoko postawionym oficerom, jako miejsce schadzek z kochankami. Sam ponoć również nie stronił od wdzięków niewieścich. Podobno miał, aż 17 kochanek, a w Izraelu trójkę dzieci…No cóż służba, nie drużba…

Imprezy a nawet orgie w apartamencie Cohena, a właściwie Kamala, należały do niezwykle hucznych i miały stałe grono zagorzałych bywalców. Szczególną estymą cieszyły się wśród najwyższych dostojników państwowych. W gronie jego przyjaciół znalazł się m.in. Hafiz al- Asad, późniejszy prezydent Syrii! Do tego stopnia zaskarbił sobie, on – albo jego imprezy 🙂 względy syryjskiej władzy, dodać trzeba, że na najwyższych szczeblach, że chciano go nawet… Uwaga! mianować wiceministrem Obrony Narodowej!

Egzekucja na Placu Męczenników

Wyobrażacie to sobie? to już raczej nas nie dziwi, dlaczego Syryjczycy dostali takiej furii, jak odkryli…nieco inną prawdę o Cohenie, jak ta, że jest świetnym kompanem do zabawy! W Syrii, oprócz głowy Cohena, pospały się i inne głowy…jak znieść taką hańbę, że żydowski szpieg, wkradł się, bez większego wysiłku na najwyższe kręgi syryjskiej władzy!

Rozprawiono się z nim okrutnie – mimo negocjacji i oferowania bajońskich sum za wymianę Cohena, (rząd Izraela podobno próbował za pośrednictwem Francji wykupić Cohena za milion dolarów) był to tak duży policzek dla Syrii, że władze nie zgodziły się nawet na oddanie rodzinie jego ciała. Kradzież jego szczątków, podjęta przez agentów izraelskich, nie powiodła się. Syryjczycy umieścili, prawdopodobnie, ciało Cohena na dnie bunkra na terenie koszarów w Damaszku, pod zwałami betonu na głębokości 30 metrów.

W cieniu drzew na Wzgórzach Golan

Informacje zebrane przez Eliego w Syrii okazały się niezwykle ważne dla zwycięstwa Izraela w wojnie sześciodniowej. Waga przekazywanych przez niego informacji była bezcenna.

Jedną z najbardziej znanych akcji – świadczących też o niezwykłej fantazji szpiega, była jego troska o “dobrostan” syryjskich żołnierzy, stacjonujących na Wzgórzach Golan.

Żeby ulżyć ich ciężkiej doli, kazał zasadzić drzewa, które miały chronić ich przed słońcem! O jakże wdzięczna była syryjska Armia Cohenowi, za ten cudowny i genialny w swej prostocie pomysł. Tym sposobem, żołnierze mogli zaznać chwili wytchnienia w cieniu drzew, po wyjściu z podziemnych tuneli, których nie mogły namierzyć izraelskie siły… A jakże była mu wdzięczna Armia Izraelska z kolei, której wystawił jak na tacy, oznaczone drzewkami, fortyfikacje wrogich, syryjskich wojsk!

The Spay

Opowieść jak z filmu, ale życie często pisze najlepsze scenariusze. Wszystkim tym, którzy chcieliby lepiej poznać losy i życie tego szpiega nad szpiegami – polecamy serial na Netflix – “The Spy”. Na końcu zebraliśmy kilka filmów, które warto zobaczyć, nie tylko, żeby poszerzyć swoją wiedzę, ale także, a może przede wszystkim, bo to ciekawe i wciągające filmy są 🙂

Operacja “Gniew Boga”

Kolejną z bardziej znanych historii związanych z Mosadem, również zaprezentowanej w szpiegowskim filmie (w reżyserii Stevena Spielberga) pod tytułem “Monachium”, jest operacja “Gniew Boga”, która również odbiła się szerokim echem w świecie.

Operacja “Gniew Boga” została wykonana na osobisty rozkaz premier Goldy Meir. Izraelska żelazna dama rozkazała ścigać i zabić 11 członków terrorystycznej organizacji palestyńskiej “Czarny Wrzesień”, którzy porwali i zamordowali 11 izraelskich sportowców podczas Olimpiady w Monachium w 1972 roku.

Eksplozja, za eksplozją

Mossad tropił i zabijał terrorystów kolejno w Rzymie, na Cyprze, w Paryżu, Bejrucie, Atenach, i znów w Rzymie. Zamordowano omyłkowo także niewinnego marokańskiego kelnera w Norwegii, którego agenci wzięli za mózg zamachów w Monachium – Aliego Hassana Salameha. Tego ostatniego ostatecznie wytropiono w Bejrucie. Zginął, gdy eksplodowała bomba pod jego samochodem. Udział w zamachu brał też również – w przebraniu kobiety – późniejszy premier Izraela Ehud Barak. Brzmi niewiarygodnie? A jednak!

Terrorysta łakomczuch

Oprócz tych najbardziej znanych, spektakularnych akcji Mosadu. Warto wspomnieć, te mniej znane, a również interesujące w swej finezji i pomysłowości.

Jedną z nich jest ta z 1978 roku, kiedy to Mosad zlikwidował palestyńskiego terrorystę, lekarza agenta KGB Wadi Haddada, wykorzystując jego słabość…

Uwaga! tym razem nie do kobiet, czy alkoholu, ale do słodyczy! Co zrobili pomysłowi agenci Mosadu? Wypełnili czekoladki trucizną z opóźnionym działaniem i podsunęli mu do spożycia… Przecież, od dawna wiadomo, że cukier szkodzi!

Natomiast w 2011 roku porwali, wprost z pędzącego pociągu, arabskiego inżynieria Dilara Abu Sniego podejrzewanego o wytwarzanie broni dla Hamasu. Naprawdę brzmi jak scena z filmu!

Historia pewnego Daniela…

Nie mniej niewiarygodnie brzmi historia dotycząca Daniela Mezopotamskiego. Kto to taki? posłuchajcie sami 🙂

Historia ta związana jest z zasiedleniem rezerwatu przyrody na Górze Karmel, dawno wymarłym w Izraelu zwierzęciem, zwanym Danielem Mezopotamskim! Na Górze Karmel znajduje się rezerwat Hai Bar, służący odtworzeniu i ochronie pierwotnych gatunków zwierząt, które wyginęły w ciągu ostatnich 150 lat na skutek działalności człowieka.

Daniel mezopotamski – wykradziony z Iranu

Pod koniec lat 60. XX w. jedyna na świecie populacja Daniela Mezopotamskiego zachowała się – gdzie? Ano w Iranie. Szach Iranu, po długich negocjacjach z władzami rezerwatu, zgodził się oddać kilka sztuk do odtworzenia miejscowej populacji, ale zanim to się stało… No właśnie… zanim to się stało…to Szach został obalony w 1979 r., a jego miejsce zajęli, wrogo nastawieni do Izraela, muzułmańscy duchowni. Nie trzeba chyba wspominać, że o żadnych negocjacjach nie mogło już być mowy…

Populację jednak odtworzono, a jakże! dzięki agentom izraelskiego wywiadu, którzy wykradli cztery daniele z Iranu i przemycili je nocą, na pokładzie samolotu do Izraela…

A komu nie dosyć szpiegowskich emocji z dreszczykiem, poniżej znajdzie zebrane przez nas informacje o najciekawszych filmach z Mosadem w tle, a nawet w roli głównej!

Polecane filmy z Mosadem w tle

Film “Ostateczna Operacja”: W 1960 roku izraelscy szpiedzy rozpoczynają odważną misję mającą na celu schwytanie i osądzenie nazistowskiego zbrodniarza – Adolfa Eichmanna.
Rok produkcji: 2018.
Do obejrzenia tutaj: Netflix: https://bit.ly/2Tl03Ji

Serial “The Spy” Szpieg: W latach 60. Izraelczyk Eli Cohen porzuca pracę biurową i jako tajny agent Mosadu rusza na niebezpieczną, wieloletnią misję do Syrii.
Rok produkcji: 2019
Do obejrzenia tutaj: Netflix: https://bit.ly/2ZiF8dK

Film “Monachium”reż. Steven Spielberg. 5 września 1972 roku podczas Olimpiady w Monachium dochodzi do tragedii. Palestyńscy terroryści mordują 11 izraelskich sportowców. Władze Izraela postanawiają się zemścić. Na czele akcji staje agent wywiadu Avner. Jego zadaniem jest poprowadzenie tajnego oddziału, którego celem jest wytropić i zabić palestyńskich terrorystów podejrzanych o zorganizowanie i przeprowadzanie zamachu. W filmie występują same gwiazdy Hollywood – m.in. Eric Bana, czy Daniel Craig.
Rok produkcji: 2005
Do obejrzenia m.in. tutaj: HBO Go: https://hbogo.pl/filmy/monachium

Nie trzeba oczywiście przypominać, że wszystkie filmy powstały na faktach i opowiadają prawdziwe historie, a ogląda się je, jak dobry, szpiegowski, trzymający w napięciu film.

Polecamy!

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *