#1 Mosad operacje jak z filmów!

AUDIO GADANINKA NIEZŁA HUCPA

Trwa Warsaw Jewish  Film Festiwal, kto jeszcze nie widział niech koniecznie nadrobi zaległości 🙂 Festiwal kończy się już w niedzielę!

Wśród bogatej oferty filmów z całego świata, o różnej tematyce,  nas chyba najbardziej zainteresowały filmy dokumentalne, prezentujące różne aspekty izraelskiego życia. Pozwalają one z różnej perspektywy poznać nieco bliżej ten różnorodny i momentami zwariowany kraj 🙂

 

Doula, szuka męża

Jak np. film o dziewczynie, która opuściła swój świecki kibuc i została ortodoksyjną Żydówką. Jest tzw. doulą, czyli przygotowuje kobiety do porodu, a później wspiera je w połogu. Choć sama asystowała przy narodzinach ponad setki dzieci i jest spełniona zawodowo, wciąż marzy jednak o założeniu własnej rodziny. Kamera towarzyszy jej w poszukiwaniach życiowego partnera w środowisku religijnych ortodoksów.

Odbyła ponad 100 aranżowanych przez swatkę randek no i … nie, nie zdradzimy, czy znalazła finalnie męża:-) ale film pokazuje, że dla świeckiej dziewczyny z kibucu, która przeszła na ortodoksyjny judaizm nie jest to wcale taka prosta sprawa!

Samotna żołnierka

Jest też film o 19-letniej Rebecce, z Holandii, która postanowiła zamienić wygodne życie w Hadze na służbę wojskową… może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że tą służbę wojskową postanowiła odbyć… w Izraelu!

Wyjeżdża na pustynię Negew, do miejsca, gdzie nikogo nie zna, walczyć za kraj, w którym prawie nie była! Co roku tysiące młodych ludzi z całego świata podejmują podobną decyzję, zasilając Siły Obronne Izraela. Są to tzw. samotni żołnierze. Obecnie bardzo mało o nich wiadomo, bo armia izraelska ujawnia niewiele informacji na ten temat.

Film opowiada historię Rebekki i tysięcy jej podobnych z całego świata, którzy mimo, że urodzeni w Europie, czy Stanach Zjednoczonych, odkrywając swoje żydowskie korzenie, chcą wnieść swój wkład w istnienie i rozwój Państwa Izrael.

Mosad – operacje jak z filmów

A skoro już o filmach i służbach mundurowych mowa, to nie można zapomnieć o izraelskim Mosadzie, czyli jednej z najbardziej znanych agencji wywiadowczych świata!

Dziś przypominamy Wam kilka spektakularnych akcji z Mosadem w tle, a nawet w roli głównej, które niczym scenariusze najlepszych szpiegowskich filmów posłużyły za kanwę ich powstania. Filmów nie akcji oczywiście, choć akcje jakby nie patrzeć są jak z filmów!

Audio Gadaninka Niezła Hucpa

Zaprezentujemy je w nieco innej formie. W formie … nagrania 🙂

Zapraszamy na naszą nomen omen „premierową” 🙂 pierwszą Audio Gadaninkę Niezła Hucpa pt: „Mosad  – operacje jak z filmów”! Dla tych co może czasami wolą posłuchać, niż poczytać 🙂

Koniecznie dajcie znać, czy taka forma się Wam podoba! Trema nas nieco „zjada” :-)))))

Będzie nas można znaleźć na naszej stronie i w serwisie Spotify. A za chwil parę również w innych podcastowych serwisach.

 

Szabat Szalom i miłego słuchania!

A dla tych co jednak wolą poczytać 🙂 Artykuł o izraelskich Szpiegach na szpiegami i ich brawurowych akcjach dostępny jest tutaj:

https://feelfreetraveler.pl/mosad-operacje-jak-z-filmow/

AUDIO GADANINKA NIEZŁA HUCPA

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *