# 3 Miss Judea i skandal na cmentarzu!

AUDIO GADANINKA NIEZŁA HUCPA

Wiecie, że w 1929 roku wybrano pierwszą Miss Polonię, a już zaledwie dwa miesiące później pierwszą i jedyną Miss Judeę, czyli najpiękniejszą polską żydówkę. Tak… tak… społeczność żydowska, też chciała mieć swoją najpiękniejszą!

A ten zaszczytny tytuł trafił do Warszawianki – Zofii Ołdak! I jak to bywa w przypadku konkursów tego typu, budził on sporo kontrowersji i mniejszych, czy większych skandali i skandalików!

 

Miss Judea i „gojowskie pomysły”!

Przeciwnicy konkursu „Miss Jueda” nie szczędzili ostrych słów krytyki pod adresem idei konkursu. Nazywano go wprost „kretyństwem i idiotyzmem” i kopiowaniem „gojowskich pomysłów”.

Nagonka na nic się jednak zdała… Krytycy swoje, mądre głowy swoje, a gawiedź swoje 🙂

Bowiem już w pierwszej rundzie konkursu „Miss Judea”, ponad 20 tys. czytelników gazety „Nasz Przegląd”, czyli głównego organizatora konkursu, oddało swoje głosy na urocze kandydatki na miss.

Finałowa Gala Miss Judea

A finałowa gala Miss Judea odbyła się już pod koniec marca 1929 r. w stołecznym Hotelu Polonia, czyli tym samym, w którym wcześniej wybierano Miss Polonię. Na wydarzeniu pojawiła się cała śmietanka towarzyska żydowskiej Warszawy – biznesmeni, artyści, dziennikarze i pisarze.

Złożone z nich jury miało wybrać zwyciężczynię spośród dziesięciu dziewcząt wytypowanych przez czytelników. Preferencje gremium zdecydowanie rozminęło się z gustami szerokiej publiczności…

Miss Judę jednak wybrano, a jakże! Niestety stała się ona wkrótce bohaterką głośnego skandalu – Uwaga! w dodatku na cmentarzu!

Miss Judea i bójka 100 Chasydów na cmentarzu…!

A o tym kto został Miss Judea, i dlaczego 100 Chasydów pobiła się na cmentarzu podczas pogrzebu zacnego Rabina Joszaji Rozenbojma i  co z tym wszystkim miała wspólnego Miss Judea?

Posłuchaj naszej Audio Gadaninki „Miss Judea i skandal na cmentarzu”!

 

 
Zapraszamy! To będzie „Niezła Hucpa”! 🙂

AUDIO GADANINKA NIEZŁA HUCPA

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *