Jerozolima i Lew Judy

Wiecie, że oficjalnym herbem Jerozolimy jest Lew? Z jego postacią na pewno zetkniecie się nie raz, spacerując po uliczkach Jerozolimy. Nie jest to zwykły lew, ale lew nawiązujący do biblijnego Lwa Judy.

Jerozolima Herb Miasta

Dumny Lew, na oficjalnym godle miasta jest koloru niebieskiego, nawiązującego do kolorów flagi Państwa Izrael, w tle widać zarys i linie murów jerozolimskich i potężnych kamieni Ściany Płaczu.Postać stojącego na tylnych łapach lwa okalają z obu stron gałązki oliwne, jako symbol pokoju. Ponad tarczą herbu znajduje się hebrajski napis, jest to nazwa miasta – Jerozolima.

Jerozolima – Miasto Pokoju

Nomen omen miasto, które w swojej symbolice z założenia ma wpisany pokój, jest jednym z najczęściej najeżdżanych i podbijanych miast na świecie. A spory o przejęcie nad nim kontroli toczą się do dziś!

Jerozolima to jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miast świata. Była dwukrotnie burzona, 23 razy oblegana, 52 razy atakowana i 44 razy zdobywana, m.in. przez Persów, Rzymian, Turków Osmańskich i Imperium Brytyjskie. Na przestrzeni dziejów miasta toczyło się tutaj ponad 100 bitew o przejęcie nad nim władzy.

Lew Judy – znaczenie symboliczne

Lew Judy ma bogate znaczenie symboliczne. Po wyjściu z Egiptu, Żydzi podzielili Kaanan pomiędzy 12 pokoleń Izraela. Pokoleniu Judy przypadła część południowa – z głównym miastem – Jerozolimą. To właśnie z pokolenia Judy pochodzili najwięksi władcy w historii Izraela – królowie: Dawid i Salomon, a także… oczywiście! Jezus.

Ok. 913 r. p.n.e., po śmierci Salomona, kraj podzielił się na dwie części: Izrael– ze stolicą w Sychem, oraz Judeę – ze stolicą w Jerozolimie.

Lew Judy, a Stary Testament

Pierwsza wzmianka o Lwie Judy pojawia się, nie inaczej, a w Biblii w Starym Testamencie. Tuż przed swoją śmiercią, Izrael zgromadził swoich dwunastu synów i błogosławił każdego z nich wypowiadając proroctwa dotyczące przyszłości swoich potomków.

Błogosławieństwo dla Judy brzmiało tak:

Judo, ciebie sławić będą bracia twoi,
twoja bowiem ręka na karku twych wrogów!
Synowie twego ojca będą ci oddawać pokłon!
Judo, młody lwie, na zdobyczy róść będziesz, mój synu:
jak lew czai się, gotuje do skoku,
do lwicy podobny – któż się ośmieli go drażnić?
Nie zostanie odjęte berło od Judy
ani laska pasterska spośród kolan jego,
aż przyjdzie ten, do którego ono należy,
i zdobędzie posłuch u narodów.

Zapowiedzi Proroków, jasno wskazywały, że wyczekiwany Mesjasz nadejdzie z pokolenia Judy.

Jezus – potomek pokolenia Judy

Nowy Testament to właśnie Jezusa przedstawia, jako zapowiedzianego Mesjasza, do którego odnoszą się wszystkie wcześniejsze proroctwa Starego Testamentu. To właśnie Jezus pochodził z pokolenia Judy i był potomkiem królewskim z linii Króla Dawida. Dlatego proroctwo Jakuba, które zapowiadało zwycięstwo i potęgę Judy przypisano osobie Jezusa Chrystusa. Nawiązuje do tego również Jan Ewangelista w swojej apokaliptycznej wizji:

I mówi do mnie jeden ze Starców:
„Przestań płakać:
Oto zwyciężył Lew z pokolenia Judy,
Odrośl Dawida,
tak że otworzy księgę i siedem jej pieczęci”.

Jak widzicie, w Ziemi Świętej na każdym kroku kryje się przebogata symbolika! A Lew Judy, dumnie zerka na nas nie tylko ze swojego oficjalnego godła 🙂

Szabat Szalom Kochani i Dobrego weekendu!

Jerozolima Sciana Placzu Lew Judy
Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *