#21 Jak wygląda Żyd?

AUDIO GADANINKA NIEZŁA HUCPA

 
No jak to jak, odpowie większość z nas! Pierwsza myśl to oczywiście postać w długim czarnym chałacie, z długimi pejsami, okalającymi twarz, albo brodą do pasa, z jarmułką, lub czarnym kapeluszem na głowie no i oczywiście…Heloł…! – obowiązkowym dużym i zakrzywionym nosem!

Taki stereotyp Żyda, kreowany i zakorzeniony w głowie ma zapewne wielu z nas. Z książek na temat judaizmu, widocznych na księgarskich półkach – też zazwyczaj, spogląda na nas dokładnie taka właśnie postać. Dlaczego? bo pewnie to co inne i nie znane kusi, przyciąga, zachęca do poznania?

Chasyd z pejsem, czy na pewno?

Ale, ale… czy na pewno nasze wyobrażenia są zgodne z prawdą? Postać z pejsami w czarnym chałacie, to zapewne chasyd, którego w dodatku kojarzymy z ortodoksją i zamierzchłymi czasami.

A tu proszę niespodzianka – ruch chasydzki powstał dopiero w 18 wieku – i na tamte czasy był ruchem bardzo nowatorskim, ba! ruchem, który był zwalczany przez tradycyjnych-religijnych Żydów, ruchem, który skłaniał się ku mistycyzmowi i odrzucał ortodoksję…

18 wiek, sami przyznacie, że jak na długą historię Żydów, to znowu nie tak dawno temu żeby przypisywać Chasydom, jedynie słuszny żydowski wygląd :-)))

Mieszanka 120 krajów

Więc jak właściwie wygląda Żyd?

Kto choć raz w życiu był w Izraelu i widział tam zgromadzonych Żydów, którzy przybyli do tego kraju… z Uwaga! 120 tak…tak.. stu dwudziestu różnych państw, ten wie, że typowo żydowskiej twarzy, budowy ciała ani typowo żydowskiego wyglądu po prostu nie ma.

Gingi i oczy jak chabry

Są Żydzi blondyni, o włosach jak pszenica i błękitnych jak chabry oczach, są wysocy, niscy, grubi i chudzi, z małym zgrabnym noskiem, jak i kulfonem odstającym monstrualnie z twarzy, z kręconymi i prostymi włosami, szatyni, i bruneci, a nawet „Gingi”, jak w Izraelu pieszczotliwie nazywa się rudzielców.

Czarnoskóry, jak Żyd

A co powiecie na to, że są Żydzi czarni? tak! czarnoskórzy kompletnie, nie tam jakaś mieszanka, domieszka, czy opcja – mulat!

Słyszeliście o Felaszach? i słynnej operacji Mosadu o kryptonimie „Mojżesz”. Nie?

 

To posłuchajcie naszej Audio Gadaninki: Jak wygląda Żyd?!

AUDIO GADANINKA NIEZŁA HUCPA

Toda Raba!

Słuchaj nas na:

Youtube

Spotify

Google Podcast

i Apple Podcast

Szalom!

 

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *