Góra Nebo i widok na Ziemię Obiecaną

Wiecie co to za widok? To widok na Ziemię Obiecaną, jaki ujrzał Mojżesz po 40-latach wędrówki przez pustynię! Ziemia Obiecana, raj jeszcze nie utracony 🙂 rozciąga się na zachodzie, a widoczna zieleń doliny Jordanu, skrywa najstarsze miasto na świecie, czyli Jerycho! Na przeciwległych wzgórzach piętrzą się dachy Jerozolimy i Betlejem, a ciemna tafla Morza Martwego skrzy się i mieni u podnóża góry!

Co to za Góra?

Mojżesz wystąpił ze stepów Moabu na górę Nebo, na szczyt Pisga, naprzeciw Jerycha (….) Rzekł Pan do niego: “Oto kraj, który poprzysiągłem Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi tymi słowami: Dam go twemu potomstwu. Dałem Ci go zobaczyć własnymi oczami, lecz tam nie wejdziesz. Tam, w krainie Moabu, według postanowienia Pana, umarł Mojżesz, sługa Pański. I pochowano go w dolinie krainy Moabu.”

(Pwt 34, 1.4 6).

Góra Nebo wznosi się 817 m n.p.m. i obecnie znajduje się na terenie Jordanii. Jest uznawana za miejsce śmierci Mojżesza i od najwcześniejszych lat chrześcijaństwa była celem pielgrzymek. Chrześcijanie wierzą, że to z jej szczytu Mojżesz zobaczył Ziemię Obiecaną. I jest to całkiem prawdopodobne, ponieważ roztacza się stąd naprawdę wspaniały widok na Morze Martwe, Jerycho, a jak się ma szczęście, to w pogodne dni widać nawet królową – królów, czyli Jerozolimę!

Góra Starego Testamentu

Pierwsze wzmianki o Górze Nebo znajdziemy już w Starym Testamencie w opisie Exodusu i podboju Kanaanu po wyjściu Izraelitów z niewoli egipskiej. Mojżesz, który był przywódcą Izraelitów, sprzeniewierzył się Bogu i ze względu na swój grzech nigdy miał nie wejść do Ziemi Ojców. Do tej pory nikt nie wie gdzie został pochowany… to kara za to, że zwątpił w Boga!

Ziemia Obiecana nie dla Mojżesza!

Druga z teorii mówi, że Bóg nie chciał, żeby do Ziemi Obiecanej wszedł naród niewolników, dlatego tak długo Izraelici kluczyli po pustyni, aż pokolenie niewolników uwolnionych z Egiptu, kolokwialnie mówiąc się wykruszy… A Mojżesz? Mojżesz de facto też był niewolnikiem… Bóg chciał, aby do Ziemi Obiecanej wszedł naród wolny, silny i niezależny!

Święte miejsce trzech wielkich religii abrahamowych

Dzisiaj na samym szczycie Góry Nebo znajduje się Sanktuarium Mojżesza z parkiem archeologicznym, którym opiekują się Franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej. Miejsce to jest czczone przez wyznawców trzech wielkich religii abrahamowych, czyli żydowskiej, chrześcijańskiej i islamu.

Sanktuarium Mojżesza na Górze Nebo

Najstarsza część Kościoła pochodzi z IV w. Od tamtego czasu, mała kwadratowa kaplica, rozrosła się do jednego z największych zespołów klasztornych na Bliskim Wschodzie. Wykopaliska zapoczątkowane przez jerozolimski Franciszkański Instytut Biblijny w 1933 roku odsłoniły Bazylikę z trzema apsydami i otaczającymi je zabudowaniami klasztornymi. Nowoczesny klasztor wzniesiono na północny zachód od kościoła.

Mozaiki z VI wieku

W zabytkowym baptysterium znajduje się świetnie zachowana mozaika z VI w. Przedstawia sceny pasterskie i myśliwskie, a także cały przegląd afrykańskiej fauny: tygrysy, niedźwiedzie, dziki, i krowy zebu. Są także strusie, zebra i wielbłąd. Uwaga! Wszystkie te zwierzęta podobno do początku XX wieku żyły jeszcze w Jordanii!  

Symboliczna – Laska Mojżesza

Wisienką na biblijnym torcie jest współczesna rzeźba na szczycie góry, czyli krzyż z miedzianym wężem, który symbolizuje laskę Mojżesza oraz ukrzyżowanego Jezusa!

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *