Tu be Aw – żydowskie Walentynki

Żydowskie Święto Miłości

Święto Tu be Aw, czyli 15 dzień miesiąca Aw w hebrajskim kalendarzu, który wypada mniej więcej w okolicach lipca i sierpnia, jest to obchodzone również współcześnie starożytne święto MIŁOŚCI! czyli żydowskie Walentynki!

Tu be Aw jest radosnym świętem wypadającym podczas pełni księżyca, 15 dnia miesiąca Aw, 6 dni po święcie Tisza beAw. Po dniach żałoby i smutku następuje nie inaczej a miłosny czas!

Święto z czasów Biblii

Pochodzenie tego święta sięga, aż czasów biblijnych! Także tego, amerykańskie Walentynki mimo, że zawojowały cały świat to przy Tu be Aw istny podlotek 🙂  Jednak po zburzeniu Drugiej Świątyni Jerozolimskiej święto było częściej ignorowane niż celebrowane.

Izrael Walentynki

Dzień ślubów i romantycznych randek

Współcześnie w  Izraelu jest to tradycyjny dzień ślubów, oświadczyn i oczywiście romantycznych randek o zachodzie słońca! A sceneria izraelskich krajobrazów i Morza Śródziemnego, czy Czerwonego sprzyja…oj sprzyja!

Tradycje święta Tu be Aw

Charakter obchodów świata Tu be Aw  swoimi korzeniami sięga dwóch tradycji. Po pierwsze, mają one uczcić miłość pomiędzy mężem i żoną oraz oczywiście, jakże mogło by być inaczej! 🙂 pomiędzy Bogiem i narodem Izraela. Druga tradycja mająca wpływ na  współczesny, walentynkowy charakter tego święta, odwołuje się do starożytnych kultur, które łączyły pełnię księżyca z miłością, płodnością i wiadomo „Kochajcie się i rozmnażajcie się”!

Talmud, a święto miłości!

Przyjmuje się, że druga tradycja obchodów Tu be Aw wynika z boskiego rozumienia idei tego radosnego święta. Talmud wskazuje na wiele przyczyn świętowania Tu be Aw.

Dzień ten jest pamiątką po zniesieniu zakazu zawierania małżeństw pomiędzy plemionami żydowskimi przez osierocone i nie posiadające braci kobiety, po 40 latach wędrówki Żydów przez pustynię, rozpoczętej ucieczką z Egiptu. 

Święto jest także pamiątką po uwolnieniu od kary szpiegów, wysłanych przez Mojżesza na zwiad do Ziemi Obiecanej oraz innych, ważnych wydarzeń dla historii narodu żydowskiego.

Wina… wina… dajcie!

Obecnie w Izraelu w trakcie obchodów żydowskiego święta miłości organizuje się święta winnic, wszak wino od dawien dawna uważane jest za najlepszy afrodyzjak! Speed dating, czyli spotkania dla kobiet i mężczyzn poszukujących swojej drugiej połówki. Mamy do wyboru do koloru, organizowanych wieczorków muzycznych, tanecznych i wszelkiego rodzaju spotkań artystycznych sprzyjających poznaniu bliższemu :-).

Ciekawym zwyczajem są organizowane, przy akompaniamencie muzyki, pochody z banerami symbolizującymi dwanaście plemion Izraela, zabawy w „biegi do Jerozolimy”, czy opowiadania o zanoszeniu drewna do Świątyni oraz odgrywanie scenek z życia 12 plemion z okresu od Józefa do czasów królów.

Jak widzicie świątynia była naprawdę tylko jedna i w każdym zwyczaju i  święcie, czy to smutnym, czy radosnym pamięć o niej jest przypominana!

Walentynki w Izraelu

Jak spędzić romantyczną randkę w Izraelu?

Jak spędzić romantyczną randkę w Izraelu? Wraz z Ambasadą Izraela w Polsce prezentujemy Wam Top 10 romantycznych rzeczy, które można zrobić z okazji Święta Miłości w Izraelu właśnie!  

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *