Cardo maximus w Jerozolimie!

Cardo maximus było główną arterią miasta w czasach, kiedy Jerozolima była pod panowaniem rzymskim. Miała wtedy około dwadzieścia dwa metry szerokości, czyli mniej więcej tyle, ile dzisiaj liczą współczesne czteropasmowe autostrady! Obecnie wytycza granice Dzielnicy Żydowskiej jerozolimskiej Starówki.

Jerozolima Cardo

Rzymskie Cardo w Jerozolimie

Cardo – to ulica przecinającą  miasto lub obóz  rzymski na osi północ-południe. Prostopadła do niej nazywana jest decumanus, i przebiega na linii wschód-zachód. W punkcie ich przecięcia znajdowało się  zazwyczaj forum. Poza tym linie te decydowały o kierunku innych ulic w rzymskich miastach.

Nazwa Cardo pochodzi od łacińskiego słowa cardinalis, oznaczającego właśnie – główny.  W starożytności ulica zaczynała się przy Bramie Damasceńskiej i dzieliła miasto na dwie równe części.

Dla pojazdów kołowych i jeźdźców przeznaczony był szeroki na 12 m pas drogi, a reszta dla kramarzy i przechodniów. Po oby dwu stronach drogi biegły rzędy, dumnie wznoszących się pięcio-metrowych kolumn korynckich, które podpierały drewniane zadaszenie. Pod zadaszaniem ustawiano kramy i stoiska, było to również miejsce, gdzie przechodnie mogli się schronić przed słońcem, czy deszczem.

Cardo pod ziemią!

Dzisiaj Cardo Maximus znajduje się 6 m pod ziemią! Podczas prac archeologicznych odsłonięto część Cardo z kolumnami i udostępniono do zwiedzania. Każdy ma do nich swobodny dostęp wprost z ulicy.

Dzielnica galerii i pracowni artystycznych

Inne elementy starożytnego Cardo zostały również pieczołowicie odrestaurowane i zmienione w pasaż ze sklepikami dla turystów. A jako, że jesteśmy w Dzielnicy Żydowskiej Starego Miasta, znajdziemy tutaj do wyboru do koloru mezuz, menor, jarmułek i innych żydowskich symboli religijnych, ładnie prezentujących się w licznych Galeriach, czy pracowniach artystów.

Dzielnica Żydowska

Dzielnica Żydowska, to jedna z czterech dzielnic jerozolimskiej Starówki. Jest usytuowana w południowo-wschodniej części Starego Miasta i ciągnie się od Wzgórza Świątynnego z tzw. słynną “Ścianą Płaczu” do Dzielnicy Ormiańskiej na zachodzie.

To najbardziej zadbana i najspokojniejsza dzielnica Starego Miasta. Bo praktycznie w całości odbudowana z ruin po 1967, kiedy to została wyburzona przez Jordańczyków w latach 1948–1967. Dzięki temu wszystkie ulice, domy oraz place są czyste, zadbane i stare-nowe 🙂

Stara-nowa dzielnica

Odbudowując domy zwrócono szczególną uwagę na zachowanie pierwotnego wyglądu dzielnicy. Jej centrum stanowi plac Hurva Square, z Synagogą Hurva i Złotą Menorą. Do XIX wieku głównym placem był Batei Mahaseh Square. Obecnie jest to mały placyk, na którym stoi tablica upamiętniająca wydarzenia z 1948 roku, kiedy to Jordańczycy zgromadzili tutaj wszystkich Żydów ze Starego Miasta i wypędzili do Zachodniej Jerozolimy.

Ślady odwiecznego konfliktu

Przy południowym krańcu Cardo znajduje się tez Muzeum Ostatnich na Szańcu, poświęcone właśnie ostatniemu wielkiemu konfliktowi zbrojnemu, który dotknął Jerozolimę.

Wystawa składa się z czarno-białych fotografii, pokazujących życie mieszkańców przez ostanie 15 dni obrony Dzielnicy Żydowskiej podczas wojny o niepodległość w 1948 roku. Dzielnica Żydowska była zajęta przez wojska arabskie przez 150 dni. W tym czasie 70 mieszkańców zostało zabitych, 350 uwiezionych, a 1400 wygnano ze swoich domów.

A jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek dotyczących Jerozolimy?

Zapraszamy na nasze Gadanie na Ekranie – Cztery Odsłony Izraela – Jerozolima – święte miasto…?! Już 02.02. o godz. 18.00. Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Zapraszamy! Polecamy!

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *