Wieża Zegarowa w Jaffie

Podróż z nowoczesnego i tętniącego życiem Tel Awiwu do leżącej tuż obok, cichej i spokojnej Jaffy jest jak cofnięcie wskazówek zegara …o kilka wieków… Port w Jaffie to jeden z najstarszych portów morskich świata, a widoczna z daleka Wieża Zegarowa to najbardziej charakterystyczny punkt starej Jaffy.

Umówiłem się z nią … pod Zegarem w Jaffie

To pod Zegarem w Jaffie, jak pod Kolumną Zygmunta w Warszawie, umawiają się na spotkania i młodsi i starsi, a przede wszystkim turyści, którym darowano nieco czasu wolnego na podziwianie pięknych jaffskich uliczek, czy spałaszowanie „małego co nieco”.

Według Biblii Jaffa wzięła swoją nazwę od syna Noego – Jafeta, który założył tu osadę Uwaga! jeszcze przed Potopem. Pewne jest natomiast, że miejscowe wzgórze było zasiedlone już w VIII tysiącleciu p.n.e.!

Siedem wież

Dziś symbolem Jaffy jest widoczna na zdjęciu Wieża Zegarowa z 1906 r., wybudowa na cześć tureckiego sułtana Abdülhamida II (1842–1918). Środki na ten sułtański cel zebrały zgodnie obie społeczności miasta: arabska i żydowska. To jedna z siedmiu takich wież, wzniesionych w okresie panowania Turków osmańskich na tych terenach.

Siostrzane zegarowe cuda zbudowano w równie pięknych miejscach jak: Akko, Safed, Nazaret, Hajfa i królowa królów  – Jerozolima – niestety już nie istniejąca, wieża oczywiście nie Jerozolima! Wieża dumnie wznosiła się przy Bramie Jaffskiej, prowadzącej nie inaczej, jak z Jerozolimy do Jaffy.

Panorama z wieżą w tle

Jaffską Wieżę Zegarową widać już z daleka – wznosi się pomiędzy David Raziel i Yefet Street, wysoko ponad niską zabudową  staruszki Jaffy. Na południe od wieży rozciąga się słynny pchli targ (Shuk Hapishipshim). Można tu kupić wszystko, czyli tzw. „mydło i powidło”, znajdziemy tu ubrania, biżuterię, antyki, różne bibeloty i oczywiście pamiątki dla turystów.

Jaffa – cofnijmy się w czasie

Sama wieża zbudowana jest z wapienia i ma pokryty miedzią dach. Konstrukcję zegara i wieży rozpoczął żydowski przedsiębiorca Moritz Schoenberg w 1900 roku. Na jej szczycie umieszczono charakterystyczny zegar z dzwonem. Zegarowy brat bliźniak znajduje się też w wieży zegarowej karawanseraju Al-Umdan w Akko. Obecnie wieża w Jaffie posiada dwie tarcze zegarowe. Zdobi ją też tablica upamiętniająca Izraelczyków, którzy zginęli podczas walk w I wojnie izraelsko-arabskiej w 1948 roku. Do tego roku Jaffa była odrębnym, w dużej mierze arabskim miastem.

Please follow and like us:

Podobne posty

1 Comment

  • Najpiękniejsza część Tel Awiwu!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *