Hajfa – najmniejsze metro świata

Wiecie, gdzie znajduje się najmniejsze metro na świecie? Liczy sobie ono zaledwie 1,8 km  ma 6 stacji i nazywa się Carmelit. Brzmi jakoś znajomo?

Nie, nie będzie to Jerozolima, czy Tel Awiw. Ale trzecie co do wielkości miasto Izraela, wciśnięte między Morze Śródziemne, a górę Karmel, czyli Hajfa.

Hajfa – brama na północ Izraela

Hajfa – zwana bramą do północnego Izraela, swoją nazwę wywodzi prawdopodobnie od hebrajskich słów „hof jafe”, czyli „piękne wybrzeże”. Jak piękne? Przekonajcie się sami – patrząc na poniższe zdjęcia 🙂

Hajfa, leżąca u stóp Morza Śródziemnego w dużej mierze położona jest na Górze Karmel, w 1959 powstał więc Carmelit, czyli kolejka linowo-terenowa wożąca pasażerów w górę i dół Góry Karmel. Pojazdy kolejki są pochylone w taki sposób, żeby można było swobodnie wsiąść do pojazdu.

Carmelit – najmniejsze metro świata

Mimo że Carmelit jest de facto kolejką linowo-terenową, całkowicie znajduje się pod ziemią; w związku z tym nazywany jest najmniejszym metrem na świecie.

Trasa kolejki obejmuje 1,8 km i znajduje się na niej 6 przystanków. W skład taboru wchodzą 4 pojazdy oraz dwie lokomotywy z przodu i z tyłu kolejki. To swoiste „izraelskie metro” porusza się ruchem wahadłowym. Długość podróży od stacji początkowej do końcowej wynosi 8 min. Mimo, że istnieje jeszcze mniejsze metro na świecie w Stambule o nazwie Tunel, o długości tylko 573 m i tylko dwóch stacjach, to Carmelit nadal uznawany jest za najmniejsze metro świata, ponieważ Stambuł posiada swój oddzielny rozbudowany system komunikacji podziemnej.

W Izraelu to jedyne metro, jak na razie rzecz jasna 🙂 Obecnie trwają prace nad budową rozległej sieci metra w Tel Awiwie.

Niewielka liczba stacji Carmelitu sprawia, że nie jest on najpopularniejszym i środkiem transportu w Hajfie. Obecnie służy raczej jako atrakcja turystyczna.  

Kabiną do nieba

Inną transportową atrakcją turystyczną Hajfy, położoną nad samym wybrzeżem, jest stacja kolejki linowej z charakterystycznymi pomarańczowymi wagonikami – kabinkami o nieco jajowatym kształcie. Wjeżdża ona na zbocze góry Karmel,  gdzie stoi klasztor Stella Maris, będący światową siedzibą katolickiego zakonu karmelitów. Mieści się tam też słynna grota Eliasza. Wjeżdża i zjeżdża oczywiście, oferując nie tylko dostęp na szczyt góry, ale co nie mniej istotne, niesamowicie piękne widoki.

Transportowe perypetie

Hajfa, to też jedyne miasto w Izraelu, w którym Uwaga! podczas Szabatu kursuje autobus 🙂 teraz nieśmiałe próby wyłamania się z szabatowych ograniczeń czyni też kosmopolityczny Tel Awiw.

W Jerozolimie, świętym mieście, rzecz jasna nie może być mowy o żadnych transportowych szabatowych ustępstwach – za to Jerozolima może poszczycić się jedyną linią tramwajową w kraju 🙂

Choć jak znamy pomysłowość i fantazję Izraelczyków, to wcale nas nie zdziwi jak kiedyś zaczną one jeździć na pustyni Negew 🙂

Hajfa – Skarby Unesco

Niewątpliwie, największą, znaną na całym świecie atrakcją turystyczną Hajfy, są perskie ogrody Bahaitów. Przepiękne bahaickie ogrody są jednymi z najdłuższych tarasowo ułożonych ogrodów na świecie, a w 2008 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – zapewniamy nie bez powodu! Są też najdroższymi terenami w samym sercu  Hajfy. Osiągają wartość setek milionów dolarów

Izraelski tygiel religijny

W dodatku, jakby mało miał Izrael świętych miejsc kult : judaizmu, chrześcijaństwa i islamu – to jeszcze! należy do tego dorzucić centralne miejsca kultu bahaickiego, czyli grobowiec Baba na stokach góry Karmel w Hajfie. Takie rzeczy to tylko w Izraelu! 

  • A jeśli ktoś chce sobie przypomnieć trochę widoczków z Ogrodów Bahaitów
  • dowiedzieć się dlaczego 9 to cyfra magiczna
  • i ilu bahaitów żyje w Polsce?

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *