Via Dolorosa w Jerozolimie

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa.

Via Dolorosa, czyli Droga Krzyżowa

Jedną z najbardziej znanych ulic świata, jest …Via Dolorosa, czyli Droga Krzyżowa. To uliczka, która ciągnie się wzdłuż wąskich ulic Starego Miasta Jerozolimy. W większości przebiega przez Dzielnicę Muzułmańską, a końcowe jej stacje znajdują się w Dzielnicy Chrześcijańskiej.  Prowadzi z klasztoru Ecce Homo do Bazyliki Grobu Pańskiego. Jest to tradycyjna droga Jezusa, którą podążał niosąc swój Krzyż z Antonii, gdzie stanął przed Piłatem i został skazany na śmierć na Golgocie.

Obecnie trasa ta tworzy czternaście stacji Drogi Krzyżowej i upamiętnia ostatnią drogę Jezusa sprzed ponad 2 tys. lat.

Via Dolorosa, arabski bazar, mydło i powidło

Myliłby się jednak ten, kto by pomyślał, że droga ta wygląda jak nabożna procesja, Via Dolorosa ciągnie się w większości przez arabski bazar, pełen mydła i powidła, różańców przeplatanych z magnesami i sokiem z granatu, gwar tłok, a w piątki setki muzułmanów zmierzających na Wzgórze Świątynne na popołudniowe modły do meczetu Al-Aksa.

I to jest chyba największy urok tego miejsca, gdzie można sobie wyobrazić, że właśnie w takich warunkach Jezus niósł swój Krzyż – życie miasta toczyło się niezmienionym bazarowym rytmem…no może zamiast magnesów i sprzedawanych “łez świętego Antoniego”, czy innych cudownych specyfików – na straganach królował inny towar 🙂

Stare Miasto w Jerozolimie – kulturowy tygiel

Tak… tak… takie właśnie jest Stare Miasto w Jerozolimie, stanowi prawdziwy tygiel religii, kultur i różnych stylów życia. Na zaledwie 1 km² znajdują się, aż 4 dzielnice i praktycznie cztery różne światy: największa to Dzielnica Muzułmańska z Via Dolorsa i Meczetem Al-aksa, Dzielnica Chrześcijańska z centralnym punktem, czyli oczywiście Bazyliką Grobu Pańskiego, Dzielnica Żydowska ze Ścianą Płaczu i najspokojniejsza ze wszystkich Dzielnica Ormiańska. Ormianie jak wiadomo, jako pierwsi na świecie przyjęli chrześcijaństwo, już ok 301 roku.

Pierwsze liturgiczne obchody Wielkiego Piątku odnotować można w starożytnej Jerozolimie. Wierni gromadzili się przed wschodem słońca przed kolumną biczowania, a później przy grobie, by adorować drzewo Krzyża.

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *