Timna Park i legendarne Kopalnie Króla Salomona

Nie ma chyba miejsca bardziej owianego tajemnicą i rozbudzającego wyobraźnię poszukiwaczy przygód maści wszelkiej – jak Kopalnie Króla Salomona.

Salomon – legendarny władca Izraela – słynął z wielu rzeczy. Z wielkiej mądrości, zdolności ujarzmiania demonów, oraz haremu z tysiącem żon…

Jurny…Salomon

Hm… jak podaje Biblia miał 700 żon – księżniczek i 300 żon tzw. drugorzędnych – cokolwiek to znaczy 🙂 Tak czy siak, musiał być nader jurny… utrzymując  taki harem no i do tego na pewno bogaty!

A jak bogaty? biblijne przekazy mówią, że pod koniec jego panowania królewski skarbiec liczył  500 mln ton złota, czyli dziś bagatelka…! warte by ono było coś około 15 bln złotych!

Skarby Salomona

Uch… grubo :-)Majątek zapewnić miały Salomonowi jego słynne kopalnie. Ludzie poszukują ich od stuleciu, często w najodleglejszych zakątkach Ziemi. Pojawiały się teorie, które mówiły, że Król sprowadzał diamenty z południa Afryki albo nawet… złoto z Ameryki!

Złoto, diamenty, a może miedź?

Prawdziwym skarbem Salomona, nie było jednak złoto, czy drogie kamienie – a…ruda miedzi! Za życia Salomona była ona niezbędna do produkcji przedmiotów, bez których nie mogło się obejść sprawnie funkcjonujące Państwo, czyli przede wszystkim broni, narzędzi i monet.

Służyła nawet, jako ważny budulec  Pierwszej Świątyni Jerozolimskiej. To właśnie podobno dzięki kopalniom miedzi, Salomon utrzymał swoje bliskowschodnie imperium.

A już na pewno te 1000 żon pierwszo, czy drugorzędnych 🙂

Timna Park – unikat na skalę światową

A unikalny w skali światowej Park Natury z pozostałościami kopalń i hut miedzi sprzed 6-ciu tysięcy lat z legendarnymi Kopalniami Króla Salomona znajdziemy, gdzie? W Izraelu oczywiście, a konkretnie w Dolinie Timna na Pustyni Negew – ot “rzut beretem” od Eilatu.

Najstarsze kopalnie miedzi na świecie

Są to najstarsze kopalnie podziemne i piece hutnicze na świecie. Do dzisiaj możemy podziwiać zachowane szyby kopalniane, czy chodniki i komory eksploatacyjne. W niektórych szybach występują nawet dwa poziomy eksploatacyjne, połączone ze sobą tajemniczymi, krętymi schodami wykutymi w skale. Są też, a jakże pozostałości pieców hutniczych.

A także egipskie rysunki naskalne, ruiny świątyni egipskiej Hathor z XIV w. p.n.e. oraz resztki fortec obronnych i wież obserwacyjnych zlokalizowanych na szczytach skał otaczających kopalnie. No jednym słowem, całość jest fascynująca i pozostawia na długo niezapomniane wrażenia.

Cud natury na Pustyni Negew

Jednak najbardziej do Timna Park, liczącego  ok. 60 m kw. powierzchni, przyciąga wspaniała przyroda i krajobrazy oraz fantazyjne skały i geologiczne twory, które tu znajdziemy: skalne grzyby, spiralne skały, kamienne łuki, ogromne kolumny, kolorowe doliny, a przede wszystkim skały i piękne góry na około.

Filary Króla Salomona

Wizytówką Parku są “Filary Króla Salomona” właśnie, czyli olbrzymie kolumny wydrążone w piaskowcu przez deszcz i wiatr, które malują się już z daleka w jego krajobrazie.

Obecnie jest to jedno z modniejszych miejsc dla elit Izraela (i nie tylko) na organizację wszelkiej maści ceremonii. Szczególnie upodobali sobie to miejsce romantyczni i zasobni… kochankowie, którzy w ślubnej scenerii, jak z Marsa, chcą sobie powiedzieć sakramentalne “Tak”.

Otoczenie “Filarów Salomona” nocą jest przepiękne oświetlane tworząc obrazy jak z bajki, a akustyka pustyni nie ma sobie równych.

Magia i to nie ziemska …

Podobno też, wg wszelakiej maści radiestetów, w tym miejscu działa magiczne przyciąganie ziemskie. To co na pewno przyciąga, to niezaprzeczalna, magiczna uroda tego miejsca.!

A jeśli chcesz poznać więcej skarbów Pustyni Negew?

Zapraszamy na nasze Gadanie na Ekranie! Atrakcje Pustyni Negew i Beduini na pustyni!

Już w najbliższy wtorek o godz. 18.00.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Zapraszamy! Polecamy!

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *