Izrael – największa ptasia restauracja!


500! milionów ptaków! Ponad 400 różnych gatunków! Od bocianów po orły stepowe, co roku lata przez Izrael do Afryki, Europy i Azji. Izrael leży na trasach migracji ptactwa z północy i południa i jest drugim pod względem liczebności skupiskiem ptaków na świecie.

Mali wojownicy w natarciu

Dwa razy do roku w okresie sezonowych przelotów między Europą i Afryką, na izraelskim niebie można obserwować fascynujące ptasie wariacje. Maleńcy wojownicy wracają po niewyobrażalnie trudnej podróży, przemierzając ogromne przeszkody, takie jak morza i pustynie, pokonując naturalne i spowodowane przez człowieka zagrożenia – zniszczenie siedlisk, turbiny wiatrowe, polowania – i … zatrzymują się w Ziemi Świętej… na posiłek i odpoczynek przed dalszą podróżą.

Rodzimy bociek

W tej ptasiej kawalkadzie, oprócz naszych rodzimych bocianów, można spotkać: myszołowy wschodnie, orliki krzykliwe, orły stepowe, żurawie i wiele wiele innych. To istny raj dla ornitologów i nie tylko.

Armia Izraela na straży ptaków

Izrael karmi małych bohaterów wysypując w specjalnie przygotowanych miejscach tony ziarna, aby mogły się posilić i “złapać siły” na dalszą podróż. O komfort ich pobytu dba nawet Armia Izraelska:-) która finansuje obserwacje ptaków, gdyż stanowią one dosyć spore zagrożenie dla sił powietrznych. Dokładne śledzenie tras wędrówek ptaków pozwala unikać ich zderzeń z samolotami. W Izraelu zainicjowano również międzynarodowy projekt badawczo-edukacyjny pod hasłem „Ptaki nie znają granic”

Ptaki nie znają granic

Migracje ptaków można obserwować w jednych z najbardziej znanych miejsc tego typu na świecie, czyli w rezerwacie nad jeziorem Agamon Hula w dolinie Hula (na północy Izraela) oraz The International Birding & Research Centre na południu w Eilacie.

Ptasie obserwatoria

W obydwu miejscach znajdują się specjalnie zaaranżowane stanowiska, skąd można obserwować czaple, pelikany, dzikie kaczki z Europy i afrykańskie turkawki. W sezonie migracji mamy szanse spotkać, aż 400 różnych gatunków ptactwa. Nic dziwnego, że na przełomie marca i kwietnia tysiące łowców, uzbrojonych w sprzęt fotograficzny „poluje” w Dolinie Hula, czy na przedpolu pustyni Negew. Mnóstwo ptaków czeka w tym czasie na okazję, aby pozować w tym niesamowitym krajobrazie przybyłym fotografom!

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *