Banias – w krainie wodospadów Boga Pana

W Izraelu wszystko jest naj 🙂 naj-niżej położone miejsce na Ziemi nad Morzem Martwym, naj-większa dziura w Ziemi, czyli krater – nie krater – Micpe Ramon, naj-niżej położone jezioro, czyli Jezioro Galilejskie, naj-cenniejsze wzgórze Moria – źródło powstania trzech naj-większych religii monoteistycznych świata. Wszystko jest naj… i wszystkiego jest dużo!

Bogactwo smaków, zapachów i pejzaży

To kraj wielowymiarowy, barwny i intensywny. Bogaty w smaki, zapachy i przede wszystkim pejzaże. I mimo, że ponad 50 procent jego powierzchni zajmuje pustynia, to jego krajobraz uzupełniają morza, w dodatku dwa, a na upartego trzy, wliczając Morze Martwe 🙂 piękne intensywnie zielone niziny i wspaniałe, imponujące góry.

Izrael bowiem, to nie tylko Jerozolima ,Tel Awiw i pustynia, to także interesujące rezerwaty przyrody, które dają chwilę wytchnienia i ochłody w upalne dni. Zachwycają  bogatą florą i fauną, zaskakują historią, i to – tą najdawniejszą.

33 metrowy wodospad u Boga Pana…

Jednym z takich miejsc jest niewątpliwie Rezerwat Przyrody Rzeki Hermon. Dlatego dziś zabieramy Was do Banias! Banias, albo rzeka Hermon to jeden z trzech dopływów rzeki Jordan. To też nazwa miejsca u źródła rzeki, które leży u stóp góry Hermon (2814 m n.p.m.).

Znajdują się tu starożytne zabytki oraz sławne na cały kraj wodospady. Największy z nich ma trzydzieści trzy metry!

Banias i Bóg Pan

Arabska nazwa „Banyas” wywodzi się od greckiego słowa Paneas, które wskazuje na to, że w tym miejscu, za czasów Aleksandra Wielkiego, znajdowało się sanktuarium Boga Pan.

Pan natomiast, to grecki bóg opiekuńczy lasów i pól. W rzymskim panteonie bogów, Pan utożsamiany był z Faunem. Przebywał ów Pan, głównie w górach i gajach, w pobliżu źródeł i zaciszu drzew. Do dzisiaj możemy zobaczyć pozostałości jego starożytnej świątyni, znanej obecnie pod nazwą “Tempel of Pan”.

Kto wie, może i zobaczymy samego Pana?

Pół kozioł – pół człowiek

“Świątynia Pana” znajduje się w jaskini w długiej na 70 metrów i wysokiej na 40 metrów pionowej skalnej ścianie. Sama jaskinia ma 20 metrów szerokości i 15 metrów wysokości. Rogaty Bóg – pół człowiek, pół kozioł – miał więc w niej pod dostatkiem miejsca, by wabić okoliczne nimfy, które ze względu na jego, umówmy się, nieco wątpliwy wygląd, często przed nim uciekały w popłochu.

Tu powstało Echo… echo… echo…

Kiedyś z wnętrza tej ogromnej jaskini wypływała rzeka Heromon. Na zewnątrz wykuto też skalne nisze, w których stawiano posążki przedstawiające Pana. Jedna z nisz należała do jego ojca Hermesa, znanego nam posłańca Bogów. Inna była  poświęcona pięknej nimfie o imieniu Echo, w której Pan szaleńczo i na zabój się zakochał!

Zraniona miłość

Nieszczęsna Nimfa przypłaciła tę fascynację życiem, bo kiedy odrzuciła miłość Boga Pana, ten pomieszał zmysły kilku pasterzom, którzy rozszarpali ją na strzępy, także pozostał po niej tylko bezcielesny głos, który do teraz powraca falą dźwięku.

To już wiecie skąd się wzięło Echo? 🙂

Inny mit mówi, że Echo z kolei, była zakochana w pięknym młodzieńcu o imieniu Narcyz. A jak wiemy, Narcyz był zakochany i owszem, ale tylko w sobie :-).

Nie zwracał, więc uwagi na biedną Echo. Ta nieszczęśliwa, skarżyła się głośno, a jej głos „odbijał się echem po górach i lasach”… Koniecznie musicie sprawdzić będąc w Banias! Wystarczy zakrzyknąć, a Echo na pewno zaraz się pojawi!

Herod Wielki i jego świta

To wszystko, działo się oczywiście w czasach Aleksandra Wielkiego, następnie Paneas w 20 r.  p.n.e. stało się częścią Cesarstwa Rzymskiego i znalazło się we władaniu Heroda Wielkiego! Sprytny Herod, jak wiemy, dobrze sobie radził w politycznych meandrach, postawił więc przed jaskinią Pana, piękną świątynię z białego marmuru na cześć Cezara Oktawiana Augusta – co by pewnie, ten przychylnym okiem nań patrzył 🙂 Pozostałości tej świątyni, również możemy oglądać dziś w Banias.

Po śmierci króla Heroda, jego całe królestwo zostało podzielone pomiędzy trzech synów. Filip otrzymał północną część oraz wzgórza Golan. Paneas uczynił stolicą swojej tetrarchii. Miejscowości nadał też nową nazwę – Cezarea (na cześć cesarza Tyberiusza Cezara Augusta) Filipowa – jak widać, jednak się czegoś nauczył od ojca 🙂

Ty jesteś skałą, i na tej skale zbuduję kościół mój!

Cezarea Filipowa zajmuje też swoje, bardzo istotne miejsce w Biblii. To tutaj Piotr wyznał, że Jezus jest Mesjaszem.

I to tutaj Jezus powiedział słynne zdanie “Ty jesteś skałą, na której zbuduję kościół mój”

Piotr miał stać się skałą, na której miała powstać wspólnota wierzących w Chrystusa. Śmiało można więc powiedzieć, że papiestwo, poniekąd ma swój początek u źródła rzeki Banias.

Yalla Yalla Bolanda

Od IV. w n.e. miejscowość była znowu znana jako Paneas, a muzułmanie, którzy przybyli na te tereny w X w., nazwali to miejsce Banias. Z bardzo prostej przyczyny – Arabowie nie wymawiają litery “P”  – dla nich “P” to po prostu “B”. Stad Paneas – Baneas – Banias.

Będąc w krajach arabskich nie zdziwcie się zatem, że ktoś za Wami zawoła “Bolanda” – nie, nie chodzi im wcale o to, że mylą Was z kimś z “Bollywood” !  “Bolanda” – to “Polanda” – czyli wiadomo 🙂 Poland -Polska.

Banias Izraelska Arkadia

Ale Banias, to przede wszystkim przepiękna, zielona okolica i bardzo urokliwy rezerwat przyrody. Wędrówka wzdłuż potoku i pięknych wodospadów to czysta uciecha dla ducha i ciała. Na terenie Rezerwatu Banias wytyczono wiele szlaków turystycznych. Najciekawszy i najdłuższy, jest ten oznaczony na niebiesko. Wiedzie on ze źródła Hermonu do przepięknego 33 metrowego wodospadu. Dzieli je 3,5 km, a pokonanie trasy, przyjemnym spacerkiem zajmuje ok. 1.5 h.

Wiosna, a jak wiosna, to warto zajrzeć tam, gdzie przyroda najszybciej budzi się do życia i zanurzyć się w intensywnie zielone oblicze Izraela. Banias nadaje się do tego idealnie!

Please follow and like us:

Podobne posty

2 Comments

  • Dziękuję za pokazanie piękna Izraela. byłam tam w marca 2019 roku i bardzo mile wspominam wycieczkę. Przewodnikiem był Józiu z Walbrzycha i jak ja to mowie był to bonus. calej wyprawy . Dziękuję

    • Fajnie! Bardzo nam miło 🙂 O tak! Józio to rzeczywiście duży bonus 🙂 i zupełnie inne, jakże ciekawe spojrzenie na Izrael! Pozdrawiamy serdecznie!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *