Źródło Maryi i miejsce narodzin Jana Chrzciciela

Wiecie, gdzie mieszkał Jan Chrzciciel zanim jeszcze oblókł się w sierść wielbłąda i przeszedł na dietę z owoców leśnych? Z jakiej studni czerpał wodę, czy do której synagogi chodził w szabat?

Ain Karem – niedaleko Jerozolimy

Tradycja chrześcijańska niemal jednogłośnie wskazuje na Ain Karem, dziś niewielkie miasteczko na zachodnich przedmieściach Jerozolimy, w połowie drogi do Betlejem.

Poprzednik Chrystusa

To właśnie tu stał dom, w którym Zachariasz zamartwiał się kondycją swojej niepłodnej żony, Elżbiety. A zgodnie z Biblią:

Maryja wybrała się z Nazaretu „i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy”, gdzie odwiedziła swoich krewnych Zachariasza, kapłana jerozolimskiego i Elżbietę. Oboje byli w podeszłym wieku, a jednak spodziewali się dziecka.

To w Ain Kerem miał urodzić się Jan Chrzciciel, nazywany w tradycji chrześcijańskiej poprzednikiem Chrystusa.

Źródło Maryi

Ain Kerem w języku hebrajskim oznacza, „źródło winnicy”. Miejsce to jednak znane jest przede wszystkim jako „Źródło Maryi”. Dlaczego? ponieważ to właśnie tutaj Maryja, w drodze do swej kuzynki Elżbiety, zatrzymała się, aby napić się wody i tu wg tradycji spotkały się obie brzemienne Matki – Maryja z Jezusem i Elżbieta z Janem Chrzcicielem.

Źródło obudowane jest meczetem z niewielkim minaretem. Z boku wypływa woda – zresztą zobaczcie sami! Józio z Wałbrzycha na linii Izrael-Polska

Posłuchajcie krótkiej opowieści prosto ze „Źródła Maryi”? Którą przygotował dla nas przewodnik „Józio z Wałbrzycha” ?

Chcecie dowiedzieć się, co nie co, jak wygląda „żydowska bieda” 🙂  i Izrael podczas pandemii?

Zajrzyjcie z nami do źródła!

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *