Cezarea Nadmorska- rzymskie miasto Heroda!

Cezarea, zwana także Cezareą Nadmorską, była najważniejszym rzymskim miastem i portem morskim starożytnej prowincji Judea. To tu znajdowała się również siedziba główna prefekta Judei – Poncjusza Piłata.

Swoją współczesną nazwę Cezarea zawdzięcza Herodowi Wielkiemu, który nazwał miasto na cześć Cezara.

Jak się powszechnie uważa Herod był szaleńcem – już sam Cezar mówił
„iż lepiej być psem Heroda niż jego synem”.

Herod Wielki, panujący w latach 37 p.n.e. do 4 p.n.e. z łaski Marka Antoniusza – zapisał się w historii jako krwawy potwór, słynący z okrucieństwa, bestialstwa i morderstw. Skazał na śmierć swoją ukochaną żonę, trzech własnych synów i kilkoro kuzynostwa.

Szaleństwa Heroda Wielkiego

Był szaleńcem, wielkim megalomanem, nie bez powodu otrzymał też jednak przydomek „Wielki” – był wielkim budowniczym Judei i pozostawił po sobie prawdziwe arcydzieła architektoniczne m.in. odbudował i rozbudował Świątynię Salomona w Jerozolimie, Twierdzę Masada – o której nie dawno pisaliśmy tutaj, Herodion niedaleko Betlejem, czy port w Cezarei właśnie.

Budowę głębokiego portu morskiego w Cezarei rozpoczął w I w p.n.e. wielkim wyczynem i rewolucją był fakt, że postanowił stworzyć port bez istnienia naturalnej zatoki morskiej. Wybudował również magazyny, rynki, drogi, łaźnie miejskie, oczywiście swój pałac i świątynie rzymskich bogów.

Najbardziej imponujący był Amfiteatr, który mógł pomieścić 3,5 tys. widzów, jak również hipodrom na 10 tys. osób, w którym odbywały się wyścigi rydwanów. Miasto było też co pięć lat gospodarzem igrzysk, podczas których odbywały się walki gladiatorów oraz występy teatralne. Obydwa obiekty możemy podziwiać do dziś w utworzonym Parku Narodowym Cezarei, ponieważ dość dobrze się zachowały.

Co ma z tym wspólnego Poncjusz Piłat

Cezarea odegrała także rolę w historii chrześcijaństwa. To właśnie tutaj znajdowała się siedziba rządów rzymskiego prefekta Judei Poncjusza Piłata. W Cezarei Piotr Apostoł nawrócił rodzinę pierwszego poganina przyjmującego chrześcijaństwo – rodzinę Korneliusza. To także tutaj przez dwa lata był więziony Apostoła Paweł.

Cezarea – Modny kurort

Obecnie Cezarea to elitarne, nadmorskie miasteczko, swoje apartamenty ma tu premier Izraela Benjamin Netanjahu, czy z rodzimego podwórka… panowie Bagsik i Gąsiorowski… W Cezarei znajduję się też jedyne pole golfowe w Izraelu – jego infrastruktura przyciąga podobno miłośników tego sportu również z zagranicy.

No cóż… nie każdy może mieć widok na wspaniałe nadmorskie, starożytne miasto samego Heroda!

A o Cezarei, tym razem Górskiej i co ma z nią wspólnego Herod – możesz przeczytać tutaj:

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *