Krater Ramon w Izraelu, czyli największa dziura w Ziemi

Mahtesz Ramon na pustyni Negew w Izraelu jest największym na świecie, mającym ponad 200 milionów lat kraterem powstałym w wyniku erozji. Ta unikalna forma geologiczna o kształcie długiego serca ma 40 km długości, od 2 do 10 km szerokości, a jej głębokość sięga nawet 500 metrów!

200 milionowe okno w Ziemi

Przypomina gigantyczne okno wydrążone w skorupie ziemskiej, a zaglądając przez te magiczne wrota do wnętrza ziemi, można jak na dłoni zobaczyć historię naszej planety z ostatnich bagatelka! 200 mln lat.

Czy to krater, czy nie krater

Machtesz (makhtesh) po hebrajsku znaczy po prostu „krater”. I rzeczywiście, Machtesz Ramon przypomina krater, choć wcale nim nie jest!

Swoja nazwę, te przedziwne okno, które jest największą taką dziurą w Ziemi, otrzymało nieco na wyrost, zanim lepiej poznano genezę tego miejsca. Co zrobisz – dla wszystkich zostało kraterem – i taka też nazwa pozostaje w użyciu do dziś.

Największy Park Narodowy Izraela

Machtesz Ramon tworzy największy Park Narodowy w Izraelu – Rezerwat Przyrody Ramon. W dodatku z całkowicie wolnym wstępem, tzn. bez opłat – co jak wiemy w Izraelu – jakby nie patrzeć ma znaczenie 🙂

No to jak z tym kraterem jest, który kraterem nie jest? Ano, kratery najczęściej powstają w wyniku działalności wulkanicznej lub uderzenia meteorytu w skorupę ziemską. W Machtesz Ramon nic z nieba nie walnęło, ani żaden wulkan na nim złowrogo nie pomrukiwał.

Ta wielka, malownicza dziura z jedynym takim, niepowtarzalnym widokiem na świecie, który maluje przed nami zagłębienia o stromych, pionowych ścianach,  powstała w wyniku ot! działalności erozyjnej.

Krater Ramon jedyne takie miejsce na świecie

Tego rodzaju formy ukształtowania terenu występują jedynie na pustyni Negew. Nie ma ich nigdzie indziej na świecie, i jest ich zaledwie pięć – Ramon, Gadol i Katana oraz dwa dużo mniejsze na górze Arifa.

Upieczony piaskowiec z wnętrza ziemi

Izraelski Ramon jak dotąd, jest największym odkrytym machteszem. W samy jego sercu znajduje się niewielkie wzgórze zwane Warsztatem Ciesielskim (Ha-Minsara). Skąd taka nazwa, tak jakby od razu kojarząca się biblijnie?

Z prostej przyczyny, ponieważ skały dookoła przypominają obrobione drewno. Piaskowiec, z którego powstały, dosłownie upiekł się pod wpływem ciepła z wnętrza ziemi i skrystalizował, przybierając w ten sposób swój niesamowity kształt.

Miejsce to jest naprawdę, ale to naprawdę niezwykłe, oprócz Warsztatu Ciesielskiego, możemy podziwiać też Czarne Wzgórze (Giv’at Ga’ash), które swoją nazwę zawdzięcza, po prostu temu, nie będzie odkrycia – że jest czarne – czarne jak smoła.

Nie bądź mięczak!

Prawdziwym cudem i wisienką na torcie, jest Ściana Amonitów (Nahal Ardon).  To nie tylko raj dla geologów, czy botaników – to prawdziwe naturalne cudo zbudowane  ze skamieniałych skorup mięczaków.

Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Uwaga! największe z nich mają rozmiary, ot! takiego tam powiedzmy koła od traktora 🙂  

Mięczak gigant!

Te gigantyczne mięczaki, to prehistoryczne głowonogi, które żywiły się mięsem… Uwaga! Podobno nie stroniły od kanibalizmu.  Wieść niesie, że same siebie nie dały rady wyeliminować, padły za to ofiarą wielkich morskich gadów.

Krater Ramon – izraelski Jurasic Park?

Brzmi to całkiem, jak opowieści z Jurasic Park, i trochę tak jest, bo w skałach Ramonu znaleziono również… szczątki Pterozaura, który był prawdopodobnie pierwszym latającym gadem. Grasował on sobie po tych terenach, jakieś bagatela! 220-65,5 mln lat temu!

Majestat piękna

Z powodu swojej izolacji i oddalenia od większych siedzib ludzkich krater Ramon to też doskonałe miejscem do nocnego obserwowania nieba. Cisza, aż w uszach dzwoni, bezkres pustyni, wielka 40 kilometrowa dziura! To naprawdę działa na wyobraźnię! Piękne, w pewien sposób dziewicze wciąż miejsce. W dodatku stosunkowo łatwo dostępne. Będąc na południu Izraela, nie można, ale to absolutnie nie można go przegapić!

Warto zatrzymać się choć na chwilę, będąc przejazdem, w drodze np. do upragnionej Jerozolimy, uważanej za jedną z największych atrakcji Izraela. Otworzy się nagle przed Wami ogromna przestrzeń, tak niespotykana w kraju tak małym jak Izrael. Ba! niespotykana nigdzie na świecie!

Centrum Turystyczne Mizpe Ramon

Doskonałym punktem obserwacyjnym na szybki rekonesans zjawiska, może być widok sprzed Centrum Turystycznego w Micpe Ramon. Samo zwiedzanie Centrum, w którym można poznać geologię tego miejsca, dowiedzieć się co nieco o faunie i florze tego regionu jest płatne. Koszt około 27 NIS, czyli jakieś 30 zł. Ale sam zapierający dech w piersiach widok jest bezcenny w dodatku za free.

Jeepem, z buta lub na linie

Jeśli masz co nieco więcej czasu, warto skorzystać z organizowanych przez lokalasów wycieczek w głąb krateru. Do dyspozycji jest pełen wachlarz możliwości, łącznie z kilkudniowymi samochodowymi wyprawami. Nie brakuje też opcji dla piechurów, którzy na własnych nogach chcą poczuć magię tego miejsca! Można też popróbować wspinaczki skałkowej, czy zanocować na campingu.

Tu jest jakby luksusowo

Dla spragnionych nieco większych luksusów – proszę bardzo jest i hotel Bereszit, oferujący w pakiecie dziewiczy krajobraz z klifu krateru, gdzie jest położony. Bereszit oznacza po hebrajsku „prapoczątek”  – przyznacie, nazwa mocno adekwatna do okoliczności 🙂

Magia natury

Klify Machtesz Ramon są zamieszkane od biblijnych czasów przez koziorożce nubijskie. Możesz spotkać te wspaniałe i zupełnie niegroźne zwierzęta, spacerujące swobodnie dosłownie wszędzie. W Micpe Ramon – to widok wprost obowiązkowy!

Ale to miejsce to nie tylko dom koziorożca nubijskiego – zresztą zobaczcie sami!

W przepiękną podróż po Machtesz Ramon w dodatku z izraelską nutą w tle – zabierze Was ten filmik. Naprawdę warto zobaczyć!

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *