#17 Ciekawostki na Szabat! Uwaga zakaz pisania na piasku!

AUDIO GADANINKA NIEZŁA HUCPA

W Szabat nie można pisać na piasku, na soli też 🙂  Żadne tam peace&love i Anka + Kuba = WNM 🙂 Dlaczego? ano w Szabat, jak wiemy obowiązuje zakaz pracy. Obejmuje on 39 zabronionych prac, po hebrajsku nazywanych melachot.

 Są to m.in. zakaz rozpalania ognia, darcia tkanin! Uwaga! obdzierania ze skóry…hmm… zawiązywania i rozwiązywania węzłów, czy na ten przykład wycierania napisów. Wśród tego „wachlarzyka” zakazów, znajduje się także zakaz pisania!

39 zakazanych prac

A ponieważ, mędrcy żydowscy wiedzieli, że człowiek jest istotą ułomną nieco 😉 i może to i owo przez pomyłkę przegapić, czy dajmy na to zapomnieć 🙂 To mądre rabiniczne głowy wykombinowały co następuje!

A mianowicie, żeby zapobiec nieumyślnemu naruszeniu najważniejszego przykazania o Szabacie, czyli zakazu pracy, wznieśli dodatkowe metaforyczne tzw.  „ogrodzenie wokół Tory”.

Mało? no to może dodamy co nie co 🙂

Co to znaczy? ano ustalili, że ten zbiór wspomnianych 39 zakazanych prac, zostanie poszerzony o tzw. azharot , czyli czynności, które co prawda same w sobie zakazane nie są, ale…ale… Uwaga! przez swoje podobieństwo do tych zakazanych, mogą spowodować naruszenie zakazów głównych. Uch… od samego czytania kręci się w głowie – i pracować się odechciewa 🙂

Czyli na ten przykład wspomniane przez nas  „pisanie”.  Czynność ta dotyczy każdego działania związanego z kreśleniem znaków, które przez jakiś czas zostają utrwalone na podłożu. Do tej kategorii prac zalicza się więc: pisanie, kreślenie ołówkiem, pędzlem, piórem, a nawet piórkiem, czy pisanie na maszynie, o drukowaniu nie wspominając.

Palcem po… szybie

Ale, żeby Broń Boże, przez nieuwagę nie złamać zakazu pisania, to poszerzone go o azharot, czyli tworzenie znaków krótkotrwałych…na ten przykład:  kreślenie palcem po zaparowanej szybie – żadne tam esy floresy na szybce! Zakaz! do tego zakaz rysowanie na piasku! Podejrzewam, że budowanie baby z piasku też 🙂 szczególnie, pewnie „baby” 🙂

Do tej kategorii zaliczono także kupowanie, sprzedawanie, czy ważenie. Nie powinno się też czytać żadnej korespondencji handlowej ani żadnych akt prawniczych. Zakazane jest też oddawanie się grom hazardowym. Ale to chyba akurat zawsze! No chyba, że w Chanukę 🙂 To wtedy wolno!

Koniec i kropka…albo i bez kropki…

A wszystko to dlatego, że wymienione czynności mogą wymagać podpisu, jakiegoś oznakowania czy zwykłego podkreślenia kreską, a to już jak wiemy, nie da rady – zalicza się do kategorii prac „pisanie”.

Koniec i kropka! ale kropka tylko przed Szabatem, albo po…bo przecież to też pisanie 🙂 Proste prawda? 🙂

Szabat Szalom! i dobrego weekendu! 🙂

AUDIO GADANINKA NIEZŁA HUCPA

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *