Janusz Korczak Król Dzieci!

22 lipca 1878 roku urodził się Janusz Korczak. 22 lipca 1942 roku rozpoczęła się Wielka Akcja Deportacyjna z warszawskiego getta do obozu Zagłady w Treblince. Akcja mordu Żydów z warszawskiego getta…

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”!

Janusz Korczak

Janusz Korczak, kochany “stary doktor” – jak czule nazywały go dzieci. Postać jakich nie ma, brakuje, za którymi się tęskni i o których należy pamiętać! Twórca słynnego cytatu:

Janusz Korczak Yad Waszem
Zdjęcie z Kampanii edukacyjnej Muzeum Polin w Warszawie: “#Masz to po mnie”

Wybitny pedagog – wizjoner, lekarz, pisarz, publicysta, działacz społeczny, i przede wszystkim  – największy przyjaciel dzieci! Autor nowatorskich teorii zawartych w dziełach „Jak kochać dziecko”,  „Prawo dziecka do szacunku” i „Momenty wychowawcze”. Niezapomnianych książek z dzieciństwa: „Król Maciuś Pierwszy”, „Król Maciuś na bezludnej wyspie”, „Bankructwo małego Dżeka”, „Kajtuś czarodziej” i „Kiedy znów będę mały”.

Wielki społecznik

Janusz Korczak był wybitnym i wszechstronnie uzdolnionym człowiekiem. Założył i prowadził kilka domów dziecka dla biednych i opuszczonych dzieci, którym starła się stworzyć prawdziwy dom. Dać im poczucie bezpieczeństwa i pomóc zbudować poczucie własnej wartości. Brał udział w dwóch wojnach, napisał przeszło 20 książek i ponad 1000 artykułów.

Uznanie świata

Nowatorskie metody wychowawcze Janusza Korczaka zostały docenione na całym świecie. Już w czasie studiów medycznych czynnie interesował się sprawami najbiedniejszych i dzieci. Był częstym gościem robotniczych dzielnic Warszawy, gdzie pomagał tym najbardziej potrzebującym.  Jego uwaga od zawsze kierowała się ku najsłabszym i bezbronnym, czyli dzieciom. Tym najbiedniejszym i opuszczonym, którym opowiadał bajki, a w czasie świąt przebierał się za świętego Mikołaja i rozdawał drobne prezenty.

Goldszmit, czyli Korczak

Janusz Korczak był doskonale wykształconym człowiekiem, swoją wiedzę medyczną i socjologiczną, zdobywał m.in. w Londynie, Berlinie i Paryżu. W związku z chęcią poświęcenia życia pedagogice i pracy z dziećmi zrezygnował z założenia własnej rodziny. Sam pochodził z żydowskiej rodziny Goldszmitów. Urodzony jako Henryk Goldszmit, swój pseudonim – Janusz Korczak – przyjął na początku kariery literackiej.

Całe swoje życie podkreślał, że jest zarówno Polakiem, jak i Żydem. Jego Ojciec, po urodzeniu syna, zarejestrował go w urzędzie “dla wyznań niechrześcijańskich”. Jak się później okazało, ta decyzja miała niebagatelny wpływ na przyszłość doktora…

Jak opisać “starego doktora” w kilku słowach – nie sposób…

22 lipca 1878 roku urodził się Janusz Korczak. 22 lipca 1942 roku rozpoczęła się Wielka Akcja Deportacyjna z warszawskiego getta do obozu Zagłady w Treblince. Akcja mordu Żydów z warszawskiego getta…

“Stary doktor” i jego wieloletnia współpracowniczka Stefania Wilczyńska ze swoimi wychowankami z Domu Sierot doprowadzeni zostali na Umschlagplataz w Warszawie, skąd wywieziono ich do Treblinki… W ślad za nimi poszły dzieci z innych sierocińców i domów opieki, razem z opiekunami i wychowawcami…

Już nigdy nie dane im było dorosnąć i za radą doktora popełnić własnych błędów:


“Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.”

Janusz Korczak

W wyniku nazistowskiego ludobójstwa zginęło 2 mln dzieci!

Jest takie miejsce w Jerozolimie … nazywane  “Salą dzieci”… i miejsce hołdu dla Janusza Korczaka – doktora, który był ze swoimi dziećmi do końca i dobrowolnie poszedł z nimi na śmierć…

Yad Waszem

Może w rocznicę urodzin “Starego doktora” warto przypominać jego słowa?

Janusz Korczak

“Prośba dziecka”, czyli 20 przykazań dla rodziców:

  1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
  2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.
  3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
  4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.
  5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
  6. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
  7. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
  8. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga!
  9. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.
  10. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.
  11. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
  12. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
  13. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
  14. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.
  15. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
  16. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
  17. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.
  18. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
  19. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.
  20. Nie bój się miłości. Nigdy.
Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *