Pesach, czyli poszukiwania Chamecu!

Świąteczne sprzątanie, hmm… któż nie wpada w jego sidła, szczególnie przed Wielkanocą. Dla jednych to przedświąteczny domowy horror dla drugich walka o tytuł perfekcyjnej, czy perfekcyjnego pana domu. Podobnie jest w Izraelu przed Świętem Pesach, tyle że szał sprzątania trwa tam cały przedświąteczny tydzień, i myliłby się ten, kto by myślał, że tej czynności oddają się tylko Ci walczący o tytuł perfekcyjnego, czy perfekcyjnej…

W Izraelu sprzątanie jest traktowane śmiertelnie poważnie, a to wszystko z powodu złowrogo brzmiącego “chamecu”…

POSŁUCHAJ NASZEJ AUDIO GADANINKI

Pesach, czyli Chamec Wanted!

Chamec to nic innego jak „zakwas” i tyczy się on produktów spożywczych wytworzonych bezpośrednio lub z użyciem jednego ze zbóż: żyta, pszenicy, orkiszu, owsa i jęczmienia.

W zasadzie chamecem jest wszystko, co jest zbożem i miało kontakt z wodą przez co najmniej 18 minut, gdyż wg Tory po tym czasie zaczyna się proces fermentacji.

Chamec stał się symbolem niewoli egipskiej, a Tora mówi:

“Przez siedem dni będziecie jedli macę. Ale przed pierwszym dniem Święta usuniecie zakwas z Waszych domów, a kto się do tego nakazu nie zastosuje będzie odcięty od społeczności Izraela.”

Whisky, piwo? nic z tych rzeczy!

Chamec to też whisky, wódka zbożowa, czy piwo pszeniczne. I chciał nie chciał ich też należy się pozbyć z domu…przynajmniej na czas Pesach.

Hm… posiadacze kilkunastoletniej whisky przechowywanej z pietyzmem na specjalną okazję, mogą mieć spory kłopocik … hm… no to jak to jest z tą wódką w judaizmie?

Ale spokojnie i na to znajdzie się rada!

Jak obejść ten zakaz? ano tak! Sprzedać niereligijnym sąsiadom swe zacne trunki, za symboliczną kwotę, a potem? a potem ją od nich odkupić!  

Ale! ale! to wcale nie koniec! Jeśli myślisz, że w trakcie Pasach nie można tylko spożywać chamecu, to jesteś w błędzie.!

O nie! Chamecu nie można mieć nawet w domu, w samochodzie, ba! nie można nim nawet handlować!

Pesach, czyli Maca rządzi!

Nie łudźcie się bowiem, że w czas trwania Pesach uda się Wam w Izraelu, w sklepie, piekarni, czy na bazarze dostać jakieś inne pieczywo niż maca.

Półki z pieczywem pełne są tylko i wyłącznie macy, a te z chrupkami, ciastkami i innymi pszennymi wyrobami, są zasłonięte i niedostępne dla klientów.

Jeśli ktoś chciałby sobie zjeść pizzę albo jakiś makaron, a w domu nie miałby akurat tych produktów, to dupa – w sklepie nie kupi.  Koniec i kropka!

Uwaga! Strefa koszerna na Pesach!

Już na kilkanaście dni przed początkiem Pesach sklepy wyprzedają wszelkiego rodzaju chamec – makarony, mąki, wypieki i ciasta. Zamiast tego pojawia się maca i wszelkie jej przetwory oznaczane tabliczką „chamec-free” i w sumie gluten-free zarazem, czyli w sumie całkiem modne i jak najbardziej na czasie rozwiązanie!

Niektóre sklepy wyłączają całe działy z użycia, zakrywają je płachtami, które tworzą tzw. strefy “koszerne” na Pesach.

Pesach dosłownie oznacza przejście, ominięcie. Zwane jest też  Świętem Wiosny, Przaśników lub Macy, jak również Świętem Wolności.

Pesach – Święto Wolności

W Polsce nazywane często żydowską Wielkanocą, lub Paschą. To najważniejsze i najstarsze święto w tradycji judaizmu. To święto wolności, obchodzone na pamiątkę wyjścia Żydów z niewoli egipskiej pod wodzą Mojżesza. Symbolizuje też zapowiedź odkupienia świata w chwili przyjścia Mesjasza.

Święto Pesach w Izraelu trwa siedem dni. Najważniejszy jest pierwszy dzień, kolejne dni są tzw. pół świętami. Pesach rozpoczyna uroczysta kolacja zwana Sederem. Ale zanim wszyscy zasiądą za stołem, domy muszą zostać całkowicie wysprzątane.

Chamec Pesach

Maca powraca!

Bezwarunkowo usunąć należy wszelkie ślady chamecu, czyli rzeczy kwaszonych. Przez kolejne dni na stołach chleb zastąpiony ma być płaskimi chlebami pieczonymi bez zakwasu, czyli macą.

Na pamiątkę tego, że Żydzi, kiedy w pośpiechu opuszczali Egipt, nie zdążyli nawet wypiec chleba na drogę- tylko właśnie te nie wyrośnięte, przaśne chlebki, zwane macą.

Wielkie szukanie chamecu!

Wieczorem w przeddzień święta Pesach i uroczystej kolacji Sederowej odbywa się uroczyste oczyszczanie domu z chamecu. Głowa domu odnajduje chamec, który gospodyni chowa gdzieś w kątach domu, zwykle jest to dziesięć okruszków chleba.

Gdy chamec zostaje odnaleziony wygłasza się nad nim modlitwę, a następnego ranka rytualnie pali w ogniu. Żaden Żyd nie może sobie bowiem pozwolić, aby podczas Pesach miał w domu choćby okruszek kwaszonego chleba, drożdży, czy innego chamecu.

Dla religijnych Żydów bardzo ważne jest upewnienie się, że ich dom jest „czysty” i “koszerny” na Pesach.

Surowe kary i gniew Boga!

Za świadome spożywanie, handlowanie czy posiadanie chamecu przewidziana jest jedna z surowszych kar w Torze –”kareth”, czyli duchowe odcięcie – przedwczesna śmierć, bez pozostawienia potomków i bez możliwości wejścia do lepszego świata. Ciekawostką jest, że karane w ten sposób jest w sumie 36 różnych występków, z czego 15 dotyczy czynności seksualnych.

Także tego! Chag Pesach Sameach! Wesołego Pesach!

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *