Tajemnicze święto Lag ba-Omer – niech zapłonie święty stos!

Dlaczego ortodoksyjni Żydzi w Lag Ba Omer palą wielkie ogniska, dzieci strzelają z łuku, a nauczyciele lepią pierogi?

Pomiędzy Pesach, a Szawuot

Czterdzieści dziewięć dni (czyli siedem tygodni) dzielących Święto Pesach od Święta Szawuot (które w tym roku przypada 28-30 maja) to okres powagi i pół-żałoby dla ortodoksyjnych Żydów.

Zakaz uciech wszelkich

Wspomina się wówczas epidemię, w czasie której zmarło ponoć dwadzieścia cztery tysiące uczniów rabiego Akiwy, najwybitniejszego mędrca i teologa z II wieku naszej ery. Z tego powodu w czasie tych siedmiu tygodni i pięćdziesięciu, dni dzielących Pesach od Szawuot, zakazane są wszelkie zabawy, rozrywki i przyjemności. Ortodoksyjni Żydzi nie mogą się strzyc, ani golić, jak również uczestniczyć w żadnych radosnych wydarzeniach i zabawach. Zabronione jest też zawieranie ślubów.

Lag Ba Omer, czyli 33

Jednym dniem przerwy w okresie tej tzw. pół-żałoby jest Dzień Trzydziesty Trzeci, czyli zaczynający się dziś po zachodzie słońca Lag Ba Omer. Po hebrajsku “lag” pisze się jako dwie litery: lamed (L) i gimel (G). W hebrajskim każda litera ma też swoją wartość liczbowa. L-30 i G – 3. Więc razem 33. Ot i cała zagadka tej tajemniczo brzmiącej nazwy.

Zgodnie z legendą, w tym 33 dniu, czyli Lag Ba Omer ustąpiła, wspomniana wyżej, mordercza zaraza.

Według innej tradycji, właśnie tego dnia, Bóg po raz pierwszy zesłał mannę z nieba i dał ją Żydom, którzy wędrowali przez pustynię ku Ziemi Obiecanej. I to na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono to święto.

Pamiętamy, że w Pesach Żydzi otrzymali od Boga wolności i wyszli z Egiptu, następnie po siedmiu tygodniach ucieczki, Mojżesz na Górze Synaj otrzymał od Boga Dekalog. Ten dzień to właśnie Szawuot.

Te siedem tygodni, czyli pięćdziesiąt dni, pomiędzy wyjściem z Egiptu, a otrzymaniem Dekalogu, był to czas, w którym Żydzi mieli się przygotować na przyjęcie Tory. Czas wyzbycia się grzesznych myśli, złych uczynków i oderwania się od obcych bożków.

Dzień dyspensy

W Lag ba-Omer, czyli 33 dnia, zniesione są na ten jeden dzień, wszystkie dotychczasowe zakazy. Tego dnia tradycja każe zawierać śluby i urządzać wesela, co ma przynieść szczęście i radość młodym parom. Można też w końcu przystrzyc bródkę, czy ostrzyc włosy.

Jest to bardzo odświętny dzień w kalendarzu żydowskim, wielu ortodoksów odwiedza miejsce spoczynku wielkiego mędrca i mistyka rabina Szimona bar Jochaja, którego data śmierci również wypada, właśnie w ten dzień.

Twórca Kabały

Rabin Szimon bar Jochaj, który żył w II wieku, był pierwszym, który publicznie uczył o mistycznych wymiarach Tory, znanych jako Kabała.  Jest on autorem podstawowego dzieła Kabały – Zoharu, czyli “Księgi Blasku”. W dzień swej śmierci poinstruował swych uczniów, by obchodzili ten dzień jako „dzień mej radości”.

Chasydzcy mistrzowie wyjaśniają, ze ostatni dzień ziemskiego życia sprawiedliwego, oznacza punkt, w którym „wszystkie jego uczynki, nauka i praca” dochodzą do kulminacyjnej doskonałości i do zenitu ich wpływu na nasze życie.

Niech zapłonie święty stos

Każdego Lag Ba Omer ortodoksyjni Żydzi, przypominają zatem uroczyście, życie rabina Szimona i objawienie ezoterycznej duszy Tory.

Zbierają się więc tłumnie w Meron, w północnym Izraelu niedaleko Safedu, czyli miejscu pochowania uczonego ezoteryka i palą ogromne ogniska.

Wcześniej starają się zebrać jak najwięcej suchego drewna, aby płomień był jak najwyższy. Ma to symbolizować wielkie duchowe światło, jakie podarował światu twórca Zoharu.

Pikniki i zabawy

Dla dzieci, jest to przede wszystkim dzień wypraw za miasto, zabaw w parku, lesie lub na łąkach. W Izraelu tego dnia nie ma normalnych zajęć szkolnych. Dzieci idą z nauczycielami w teren – zabierając łuki i piłki. Odgrywają tego dnia sceny walki z Rzymianami, wspominając powstanie Żydów przeciwko imperium rzymskiemu. Militarny charakter święta wywodzi się być może także od rabina Akiwy, tego od tej wspomnianej zarazy. Akiwa poparł powstanie przeciw Rzymianom (134-135 n.e.), któremu przewodził Bar Kochba, a samego przywódcę ogłosił Mesjaszem.

Powstanie zostało jednak krwawo stłumione, a prześladowania ze strony Rzymu po nieudanym powstaniu, stały się początkiem 2 tys. letniego ucisku i prześladowań Żydów na całym świecie.

Na Dzień Ucznia pierogi

Dzień ten traktowany jest też, jako dzień ucznia. Tego dnia w religijnych szkołach dzieci otrzymują od żon swoich nauczycieli (mełamedów) słodycze i łakocie, albo pierogi z serem.

W tym roku, władze Izraela zakazały palenia ognisk i wszelkich religijnych zgromadzeń, związane jest to oczywiście z pandemią koronawirusa, więc również i to święto będzie miało odmienny charakter.

Czy jednak zapłonie jakiś stos? Dowiemy się zapewne po zachodzie słońca 🙂

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *