Rekin wielorybi przypłynął do Eilatu!


To ci dopiero gratka! Koziorożec nubijski, hiena, proszę bardzo, ale rekin? i to do tego największy rekin na świecie?

Tak..tak… to nie żart! Na gościnne występy do Eilatu, wpadł tym razem – rekin wielorybi! Jest to największa ryba świata, a najokazalszy, dotychczas zmierzony okaz, miał aż… bagatela! 18,8 m długości i ważył 13, 6 ton!  Była to samica złowiona na Morzu Arabskim w pobliżu Indii. Naprawdę ciężki kaliber!

Olbrzym, który lubi ludzi

Pomimo gigantycznych rozmiarów i złowrogo brzmiącej nazwy, rekin wielorybi jest rybą łagodną i nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Najczęściej żywi się planktonem, małymi skorupiakami, ale nie stroni też od ryb i ikry, która jest jego przysmakiem.

Tego rzadkiego przybysza zauważono w niedzielę rano, pływającego wśród raf koralowych Morza Czerwonego, u wybrzeży izraelskiego Eilatu.  Inspektorzy z jednostki morskiej w Izraelskim Urzędzie ds. Przyrody i Parków, przypuszczają, że tę, bądź co bądź, jednak nie codzienną wizytę, eliackie wody zawdzięczają, pełnej o tej porze roku obfitości planktonu, głównego ich pożywienia.

Pięć minut płetwala błękitnego!

Myliłby się jednak ten, kto by pomyślał, że to pierwsza taka rekinia wizyta na tych wodach. Co jakiś czas rekiny wielorybie przybywają do Eilatu, w zeszłym roku było ich podobno, aż cztery! i widziano je również w Egipcie, Jordanii i Arabii Saudyjskiej.

Video: omriomessi

Dwa lata temu, po raz pierwszy w historii, zaobserwowano też w tej okolicy… Uwaga! płetwala błękitnego –  największego z największych – króla wielorybów!

Jedyna taka rafa

Rafa koralowa i wody Morza Czerwonego obfitują w wiele przepięknych i niezwykłych morskich stworzeń, widuje się tu również rzadkie żółwie, płaszczki, wspominaliśmy kiedyś o delfinach i wiele innych, mniejszych, większych – niemniej jednak, pięknych i niezwykłych stworzeń.

Kolos o kolosalnym wrażeniu!

Ale przyznacie sami! rekin i to w dodatku największy na świecie, to naprawdę nie byle co! i robi kolosalne 🙂 wrażenie!

Rekin wielorybi jest największym z żyjących rekinów i największą rybą w ogóle. Ma niezwykle łagodną naturę i nie szuka awantury z ludźmi, nie ma więc powodów, abyśmy musieli się go obawiać.

Choć na hasło rekin – u każdego z nas, od razu lądują przed oczami “Szczęki”.  

Plamki, jak linie papilarne

Rekiny wielorybie nie dość, że są piękne, to jeszcze są bardzo łatwe do rozpoznania, dzięki charakterystycznym, jasnym plamkom i pasom, które można znaleźć na zielonkawym, szarawym bądź czerwonawym grzbiecie. Co ciekawe, podobno plamki te są niepowtarzalne i są znakiem rozpoznawczym danego osobnika, coś na kształt naszych ludzkich linii papilarnych. Znacznych rozmiarów rekini brzuszek jest natomiast biały lub zielonkawy.

Rekin turysta

Rekina wielorybiego można spotkać na całym świecie, niemal we wszystkich ciepłych morzach i oceanach. Jest gatunkiem migrującym, często zmienia więc swoje położenie. Uchodzi raczej za samotnika, choć zdarza się, że wiele osobników spotyka się w tym samym miejscu – zapewne na planktonową wyżerkę 🙂

Dzięki swej łagodnej naturze rekiny wielorybie w żadnym razie nie szukają zwady z ludźmi i nie ma żadnych powodów, by się ich obawiać. Niestety, coraz częściej to one mają powody, by obawiać się nas…

Eilat Izrael rekin

Olbrzymy zagrożone wyginięciem

Często padają ofiarą kłusowników, którzy polują na nie dla mięsa, płetw oraz oleju, mimo że nie można nimi handlować, bo rekin wielorybi znajduje się w II załączniku Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych CITES.

Rekiny wielorybie, ponieważ żyją tak blisko powierzchni oceanu, są również narażone na zaplątanie się w sieci rybackie oraz obrażenia i śmierć spowodowaną przez przepływające statki. W ubiegłym roku, niestety duży statek zabił rekina wielorybiego w Jordanii. Zagrożeniem są dla nich również, różnego rodzaju katastrofy ekologiczne, takie jak np. wycieki ropy naftowej do oceanów.

Mimo, że ostatnio w wielu miejscach na świecie organizuje się pływanie i nurkowanie z rekinami wielorybimi, bezwzględnie należy pamiętać!, że gatunek ten znajduje się na Czerwonej Liście ICUN z kategorią EN, co oznacza, że jest zagrożony wyginięciem!

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *