Łapa! Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Psa! Są tu jacyś miłośnicy psów? Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zerknęli co tam w judaizmie słychać w sprawie psa !

Czy pobożny Żyd może mieć psa? pies je koszernie, czy też nie? A co z Szabatem – można na ten spacer, czy nie można? Zbadaliśmy zatem sprawę psa i wygląda ona tak!

Judaizm a sprawa psa

Po pierwsze: w Talmudzie, rabini nakładają na każdego zobowiązanie, że nie wolno zdecydować się na zakup zwierzęcia, dopóki nie zobowiążesz się  – przed Bogiem i sobą samym zapewnić mu pożywienia! I to z zastrzeżeniem, iż należy karmić swoje zwierzęta przed sobą samym. Czyli nie ma to tamto – jakby nas głód nie przycisnął – najpierw pies  – potem ja!

Pies na szabacie

Po drugie: Zwierzętom przysługuje odpoczynek w Szabat! To nie przelewki! Każde stworzenie Boże ma odpoczywać, zakazane jest więc absolutnie, na ten przykład, wysłać psa po gazetę 😉 Jeżeli ktoś był tak sprytny i wyszkolił do tej czynności swojego psa i nie ma wymówek, że to przecież spacer! Koniec i kropka! W Szabat pies odpoczywa i żadnej pracy na rzecz swojego Pana się nie ima!

Po trzecie: Wolno też pobożnemu Żydowi pogwałcić święte prawa Szabatu i w sytuacji kiedy jego pupil cierpi lub jego życie jest zagrożone – psa ma się rozumieć, choć człowieka oczywiście też 🙂 ma prawo go ratować, mimo szabatowych zakazów wszelkich.

Koszernie czy nie? Co je pobożny pies

Po czwarte: dozwolone jest karmienie zwierząt pokarmem niekoszernym, pochodzącym np. od niekoszernych zwierząt, ale! pod jednym warunkiem!  Pod żadnym pozorem, nie można ich samemu jeść, czy nawet spróbować, nie mówiąc już np. o oblizaniu palca 🙂

Z psem u rabina

Po piąte: wielu ortodoksyjnych Żydów zwraca się z prośbą do swoich rabinów o udzielenie rad dotyczących właściwego karmienia i odpowiedniego postępowania z czworonogami. Dotyczy to zwłaszcza Święta Pesach.

Pies na koszernej diecie

Dlaczego? ponieważ podczas Pesach niedozwolone jest spożywanie chamecu, czyli produktów ze sfermentowanych ziaren. I to zarówno we własnym domu, jak również celem czerpania z niego jakichkolwiek korzyści materialnych. Podczas  tego święta Izrael ogarnia chamecowy szał! Wszystkie półki w sklepach, na których mógłby się znaleźć choć okruszek ziarna, są szczelnie zasłaniane, zamknięte – nie ma!

Chamec a sprawa psa

Dlatego też, nie wolno karmić chamecem psa!. Należy swojego ulubieńca nakarmić czymś, co nie zawiera sfermentowanego ziarna. Będzie to np.100%-owa wołowina, resztki ze stołu koszernych potraw pesachowych, lub posiłek z macy dla rybek akwariowych, czy innych gryzoni, jeśli ktoś takowe posiada.

Kup pan psa

Można również, tymczasowo oczywiście, odsprzedać swoje zwierzę osobie, która nie jest Żydem, podobnie jak sprzedaje się na czas trwania święta swoje garnki i patelnie. Bez obaw:-) po zakończeniu Święta Pesach odkupuje się pupila z powrotem 🙂

Ortodoksyjny kastrat?!

Po szóste: Ortodoksyjny pies nie może być kastratem! Kastrowanie zwierząt stanowi akt pogwałcenia prawa żydowskiego. Tora zakazuje Żydom kastracji samców… wszystkich gatunków 🙂  Mimo, że prawo to nie odnosi się do kwestii kastracji samic – czyn takowy jest zakazany, ogólnym prawem dotyczącym zbędnych aktów okrucieństwa wobec zwierząt.

Po siódme: Gwałtem, na ogólnym zakazie okrucieństwa wobec zwierząt, jest zmienianie ich cech fizycznych w jakikolwiek sposób, chyba że robi się to dobrej wierze i ma to jakieś racjonalnie uzasadnienie. Czyli na przykład pozbawianie kotów pazurów, czy skracanie uszu lub ogona psom jest zakazane. Koniec i basta!

Nieczysty pies i kontrowersyjni Rabini z miasta Elad

Ale, ale… jak w to w judaizmie bywa – ilu Żydów tyle opinii i ilu rabinów tyle interpretacji… W zeszłym roku świat obiegła bulwersująca informacja, że rabini z miasteczka Elad w Izraelu, obwieścili, że każdy pies jest stworzeniem złym i nieczystym, a każdy jego posiadacz będzie przeklęty!

Bądź przeklęty

Elad to miejscowość niedaleko Tel Awiwu, zamieszkane głównie przez ortodoksyjnych Żydów. Rabini z tego miasta sporządzili dokument, w którym napisali co następuje: “Każdy pies szczeka na wszystkich, których nie zna i z tego powodu jest zły – nawet jeśli nie gryzie”…. a mógłby, cholera, ugryźć i to najlepiej delikwenta, który to napisał…!

Z psem pod sąd

Ponadto rabini z Elad, zalecili usunięcie zwierząt z miasta, a jeśli ktoś trzymał psa z powodów medycznych – miał stawić się przed sądem rabinackim, który sytuację miał dogłębnie przeanalizować, ocenić i wydać wyrok…

Takie rzeczy to tylko w Izraelu – kraju kontrastów i paradoksów! Rabinom z Elad mówimy stanowcze nie! I zalecamy szczepionkę – na wściekliznę…

Największy przyjaciel człowieka!

Pies to największy przyjaciel człowieka  – prawda stara jak świat! A stare prawdy sprawdzają się najlepiej! Także do dzieła – dodatkowy spacer, albo smaczna kostka to dziś obowiązek każdego właściciela!

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *