W Izraelu zmartwychwstała Palma judejska z nasion sprzed 2 tysięcy lat!

Czy już odbija nam kwarantannowa palma…? zapewne większości z nas tak 🙂 ale… ale…, czy ktoś się kiedyś zastanawiał jaka jest symbolika Palmy? W Niedziele Palmową, w dniu kiedy palma rządzi, słów kilka o palmie właśnie.

Palma zwycięstwa! Palma pierwszeństwa!

Palma od wieków jest symbolem zwycięstwa, pokoju, życia,  płodności, a także zmartwychwstania.  Nam palma najczęściej kojarzy się z egzotycznymi wakacjami, słońcem, morzem – krainą mlekiem i miodem płynąca – Ziemią Obiecaną właśnie!

W Biblii pojawia się ponad 20 razy. Z liści palmy Żydzi budowali swoje szałasy w czasie tułaczki po pustyni, a na upamiętnienie tego faktu do dziś stosowane są do konstrukcji szałasów w święto Sukkot. Król Dawid tak bardzo kochał to drzewo, że jednej ze swoich córek dał na imię Tamar (hebrajskie słowo „tamar” oznacza palmę lub daktyla). Do dziś Tamar jest popularnym hebrajskim imieniem żeńskim.

Palma życia i śmierci!

Dla chrześcijan gałęzie palmowe są oczywiście symbolem zmartwychwstania. To właśnie nimi witano Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy. W chrześcijańskiej symbolice stanowią atrybut męczenników, odnosząc się do zwycięstwa ich ducha nad słabym i grzesznym ciałem. Według obrzędów katolickich dzisiaj właśnie (Niedziela Palmowa) wierni przynoszą do kościoła palemki, jako symbol odradzającego się życia. No w tym roku będzie raczej trudno – ale jej symbolika staje się tym bardziej wymowna.

Palma 10 szekli!

Judejska palma daktylowa była uważana za symbol państwa i piękna. Gęste lasy palmowe, ciągnące się wiele kilometrów pokrywały całą dolinę rzeki Jordan od Morza Galilejskiego na północy do brzegów Morza Martwego na południu.

Była symbolem państwa żydowskiego od wieków i jest na tyle ważna, że współcześnie przedstawiono ją na rewersie monety 10 szeklowej, wraz z koszem daktyli. Na obrzeżu monety napisane jest „Dla odkupienia Syjonu”.

Palma biblijna z przed 2 tys. lat!

Jakieś 1500 lat temu uznano ją za wymarłą. Dopiero w 2005 roku w Izraelu odtworzono ten gatunek z nasion zakonserwowanych w glinianym naczyniu sprzed 2 tysięcy lat. Naczynie znaleziono przypadkowo  podczas wykopalisk w pałacu Heroda Wielkiego w twierdzy Masada – starożytnej górskiej fortecy nad Morzem Martwym, która jest dla Żydów symbolem heroizmu w walce o niepodległość.

Izraelski Matuzalem

Nasionko, nazwane Matuzalem na cześć biblijnego rekordzisty długowieczności, najpierw namoczono w miksturze bogatej w hormony i substancje mineralne, dopiero potem zasadzono w ziemi.

Nasionko cudem wykiełkowało i teraz zmartwychwstałego Matuzalema możemy podziwiać w kibucu Ketura na Pustyni Arawa (południe Izraela).

Obecnie wyrosło już siedem palm daktylowych, którym początek dały nasiona sprzed 2 tysięcy lat. Nigdy wcześniej nie udało się doprowadzić do wykiełkowania drzewa z tak starych nasion.

Ale takie rzeczy to tylko w Ziemi Świętej 🙂 no z małą pomocą znanych izraelskich naukowców 🙂

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *