Tu bi-Szwat, czyli Nowy Rok Drzew!

W Izraelu rozpoczął się Nowy Rok Tu bi-Szwat. Jak to? ktoś zapyta, przecież dopiero co był – i to nie w Sylwestra, a na jesieni! Pamiętacie Sądne Dni, Księgę Życia i Księgę Śmierci – czyli Rosz – Haszana?

Wszystko sie zgadza, w judaizmie są de facto cztery Nowy Roki… jak szaleć to szaleć 🙂 A ten jutrzejszy to Tu bi-Szwat, czyli Nowy Rok Drzew.

Nowy Rok cztery razy w roku…!

Talmud Babiloński wyróżnia cztery Nowe Roki, i jednym z nich jest właśnie Tu  bi- Szwat, który w starożytnym Izraelu był początkiem rozliczenia z  płodów rolnych. Wyznacza on symbolicznie koniec zimy i początek pory opadów.

Tu bi-Szwat, czyli owocowa kolacja

Podczas tego święta nie ma zakazu wykonywania pracy, jest to tzw. dzień półświąteczny. Najważniejsza jest jego wigilia, kiedy to tradycyjnie po zachodzie słońca, zasiada się do skromnej wieczerzy, której głównym punktem jest spożywanie owoców Ziemi Izraela.

Wieczorem, obecnie głównie religijne rodziny, spotykają się przy stole suto zastawionym owocami.  Znajdą się na nim m.in. figi, granaty, oliwki, czy daktyle. Uczta z owocami przebiega według ustalonego, przez kabalistów porządku. Mistyczny charakter święta, zawiera się w koncepcji „czterech światów”, a każdy z  nich symbolizuje różne stopnie duchowości i pobożności człowieka, jak również cykl życia natury.

Cztery kielichy wina i cztery owoce. I tak… na początek wypija się cztery symboliczne kielichy wina i odmawia specjalne błogosławieństwa, spożywając przy tym cztery rodzaje owoców. 

Tu bi-Szwat – Pierwszy kielich wina – zima

Pierwszy kielich wznoszony jest winem białym, które symbolizuje zimę i czas pogrążenia natury we śnie. Po toaście je się owoc figi, który z kolei przypomina o cechach wieku dziecięcego człowieka takich jak: niewinność, wrażliwość, podatność na zranienie i miękkość.

Na drugą nóżkę… za wiosnę!

Drugi kielich, to kielich wina białego lekko zabarwionego winem czerwonym. Ma on symbolizować  początek wiosny i ponowne budzenie się ziemi do życia. A owoc, który się je po tym toaście – to owoc o miękkiej skórce, która okrywa jadalne wnętrze czyli np. daktyl.  Symbolizuje on okres dzieciństwa, kiedy człowiek zaczyna nabierać odporności na działanie świata zewnętrznego, lecz ciągle posiada otwartość i jest podatny na zranienie z zewnątrz.

Trzeci kielich – wino czerwone

Wino w trzecim kielichu powinno być czerwone z niewielką domieszką wina białego. Symbolizuje ono pełne nadejście wiosny. A trzeci rodzaj owocu, jaki się spożywa by uczcić Tu bi -Szwat powinien mieć twardą skórkę i być wypełniony wieloma pestkami, jak np. granat. Symbolizuje to trzeci okres życia człowieka – czyli wiek dojrzały. Człowiek będący w tym wieku nauczył już się bronić przed światem, który go otacza, stąd też twarda skórka owocu. Osiągnął również pełnię sił życiowych i pełnię energii – które symbolizuje wiele pestek, jakimi wypełnione jest wnętrze owocu. 

Czwarty kielich – kielich dojrzałości

Czwarty kielich wypełniony jest już tylko winem czerwonym, które ma symbolizować pełnię rozkwitu lata.  A czwarty spożywany owoc powinien mieć bardzo twardą skórkę, tak aby trudno się było dostać się do jego wnętrza. Przypomina to o możliwych pułapkach wieku średniego: pułapce stania się twardym i zamkniętym. Bowiem człowiek powinien zawsze pozostawać otwarty na otaczający go świat  i przyjęcie nowych idei, czy koncepcji.

Dar od Boga

Symbolem święta jest też drzewo migdałowe, które jako pierwsze budzi się w Izraelu do życia. Tu bi -Szwat jest czasem refleksji nad wspaniałością i hojnością Boga, który obdarza świat pożywieniem, zapewniając drzewom owoce.

Ty bi-Szwat – Dzień sadzenie drzew

Obecnie  w Izraelu jest to dzień sadzenia drzew przez dzieci i młodzież oraz spożywania owoców. Tego dnia, najczęściej  młodzież szkolna całymi klasami, w licznych pochodach razem z nauczycielami udaje się na wyznaczone miejsca, aby razem sadzić nowe sadzonki drzew. Jest to czas pracy, ale również wspólnej radości, zabawy i poczęstunku. Czyli można powiedzieć współczesny dzień ekologii 🙂 i dbałości o planetę.

Hm… jak widać w Izraelu już starożytni wiedzieli, co to ekologia 🙂

Izrael – jedyny kraj ze wzrostem liczby nowych drzew

A tak na marginesie, to wiecie, że Izrael jest jedynym krajem na świecie, który wszedł w XXI wiek z przyrostem netto liczby drzew? i pamiętajmy, że mówimy o kraju, którego 40 % powierzchni zajmuje pustynia!

Najbardziej znane drzewka oliwne na świecie

Symbolem święta jest drzewo migdałowca, ale również oliwka  – a jak oliwka to najbardziej znany Ogród Oliwny na świecie. Gdzie? W Jerozolimie, oczywiście!

Kto poznaje te miejsce i te oliwne drzewka?

Oczywiście to Getsemani, w Polsce nazywany też Ogrójcem, z Bazylika Agonii – czyli miejsce gdzie modlił się Jezus w na Górze Oliwnej, przed pojmaniem i ukrzyżowaniem na Golgocie. Być może korzenie tych drzew pamiętają Jezusa? Kto to wie 🙂

A jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek na temat Jerozolimy – zapraszamy na nasze Gadanie na ekranie: Jerozolima – święte miasto…?!

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Zapraszamy! Polecamy!

Please follow and like us:

Podobne posty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *